فروش املاک و اموال مازاد وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی
با مصوبه کمیسیون لوایح دولت ستاد ماده 12 قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی (فروش املاک و امکانات مازاد وزارت جهاد کشاورزی برای تحقق سهم افزایش سرمایه صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی) در معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری‌ها تشکیل می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی شرکت توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی ، در این راستا، بررسی روند تشکیل و عملکرد صندوق‌های غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی و عملکرد فروش اموال و امکانات مازاد وزارت جهاد کشاورزی در دستور کار کمیسیون لوایح دولت قرار گرفت.
در نشستی در این خصوص، سید عبدالکریم رضوی اردکانی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، گزارشی از روند تشکیل صندوق‌های غیردولتی ارائه کرد و اظهار داشت: در جهت ساماندهی و تامین نیازهای مالی و اعتباری تولید کنندگان بخش کشاورزی تاکنون 95 صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی با سرمایه‌ای حدود 9500 میلیارد ریال تشکیل و توسعه یافته است که شرکت مادر تخصصی به نمایندگی از سوی دولت و وزارت جهاد کشاورزی تا سقف 49 درصدی در این صندوق‌ها مشارکت می‌کند.
وی اظهار داشت: صندوق‌های غیردولتی علاوه بر کارکرد مالی و اعتباری یک نهاد توسعه‌ای هستند که با ایجاد اعتماد و اطمینان در بین تولید کنندگان به عنوان یک سرمایه اجتماعی می‌توانند برنامه و سیاست‌های متولیان بخش کشاورزی را اجرایی و عملیاتی کنند.
رضوی اردکانی تصریح کرد: بخش کشاورزی جایگاه مهمی در اقتصاد کشور دارد، به طوری که حدود 15 درصد از تولید ناخالص داخلی، 25 درصد اشتغال، 92 درصد نیاز غذایی، حدود 20 درصد صادرات غیرنفتی و حدود 90 درصد مواد خام مورد نیاز صنایع تبدیلی کشور وابسته به این بخش است که در این راستا وزارت جهاد کشاورزی موظف شده است در جهت حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، نسبت به تشکیل صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی با مشارکت تولید کنندگان اقدام کند.
وی ادامه داد: این کار با استفاده از ماده 12 قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی یعنی از طریق فروش املاک و اموال مازاد وزارتخانه انجام می‌شود.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی گفت: از بدو تاسیس شرکت مادر تخصصی تاکنون، سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها برای تأمین اعتبار موضوع ماده 12 قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی، 380 ملک به ارزش حدود 1157 میلیارد ریال به فروش رسانده و به خزانه واریز کرده‌اند که خزانه نیز حدود 842 میلیارد ریال از طریق وزارت جهاد کشاورزی به شرکت مادر تخصصی پرداخت کرده که عینا برای تشکیل و افزایش سرمایه صندوق‌های غیردولتی پرداخت شده است.
وی تصریح کرد: در 4 ماهه نخست امسال نیز 3 ملک به ارزش 40 میلیارد ریال به فروش رفته که تاکنون پرداختی از این بابت به شرکت مادر تخصصی صورت نگرفته است. از ابتدای شروع به کار دولت یازدهم نیز تعداد 63 ملک به ارزش 330 میلیارد ریال (معادل 29 درصد مبلغ ریالی کل املاک واگذار شده) به فروش رفته و به خزانه واریز شده است و مبلغ 267 میلیارد ریال ( معادل 32 درصد کل تخصیصی) از طریق وزارت جهاد کشاورزی به شرکت مادر پرداخت شده است.
در این نشست شیوه عمل، نحوه کارکرد و ساختار صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی مورد استقبال حاضران این نشست قرار گرفت.
همچنین در این نشست، با توجه به پیشنهادهای ارائه شده از سوی شرکت مادر تخصصی در مواردی تصمیم‌گیری شد که در این راستا مقرر شد با تشکیل ستادهای استانی موانع و مشکلات تحقق ماده 12 قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی (فروش املاک و امکانات مازاد وزارت جهاد کشاورزی برای تحقق سهم افزایش سرمایه صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی) تسریع شود.
در عین حال مقرر شد به منظور رفع مشکل مستندسازی اموال و امکانات مازاد وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه حکمی اختصاصی در برنامه ششم توسعه لحاظ شود. همچنین لیست اموال دارای مجوز که امکان فروش آنها وجود ندارد، تهیه و تنظیم و به کمسیون لوایح دولت ارائه شود تا این اموار از لیست قابل فروش خارج شود.
گفتنی است؛ وزیر دادگستری (رییس کمیسیون)، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون حقوقی رئیس جمهور، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی رییس جمهور، معاون امور مجلس رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در کمسیون لوایح دولت عضو هستند.
1394/06/23
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal