توسعه پایدار اقتصاد کشاورزی باید مبتنی بر الگوهای دانش بنیان باشد

رئیس سازمان تحقیقات ، ترویج و آموزش کشاورزی تاکید کرد: تغییر شرایط اقلیمی و محدویت منابع آبی کشور ایجاب می کند که اقتصاد کشاورزی به سمت الگوهای دانش بنیان و هوشمندانه حرکت کند و بهره وری منابع اب افزایش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از واحد مرکزی خبر، اسکندر زند  مسیر تحقق این اهداف را توسعه پژوهش ها و تحقیق و توسعه دانست و افزود : تحقیقات بخش کشاورزی در وزارت جهادکشاورزی متمرکز شده و سهم دانشگاه ها و دیگر بخش ها خیلی کمتر است.

وی گفت : باید اعتبارات پژوهشی را افزایش دهیم تا دستاوردهای تبدیل پول به علم که همان تحقیقات است ، بیشتر شود.

زند اظهار داشت : وظیفه موسسه اصلاح بذر به زراعی 50 محصول زراعی و 25 محصول باغی است و هدف ما تولید نهادهایی است که در مقابل خشکسالی و کم ابی مقاوم باشد و باید الگوی کشت را متناسب با محدودیت ها و آینده نگری منابع اب کشور تغییر دهیم.

وی افزود : دانش فنی تولید بذر به ویژه بذر گندم ، ذرت سورگم و حبوبات در یک سال اخیر واگذار شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین از همکاری بخش های خصوصی استقبال کرد و گفت : با سه دانشگاه، بخش بین الملل و بخش خصوصی همکاری داریم و تاکنون حدود 80 دستاورد پژوهشی را در بخش خصوصی تجاری سازی کرده ایم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت : کاهش شدت مصرف اب در کشاورزی ( سهم اب در تولید محصول) رویکردی مهم است و اینده اقتصاد کشاورزی را تعیین می کند و باید همه مردم و کشاورزان تلاش کنند.

اقای زند گفت : توسعه پایدار اقتصاد کشاورزی باید مبتنی بر الگوهای دانش بنیان باشد و کشاورزی تولید محصولات ارگانیک که در جهان درحال گسترش است در ایران هم باید توسعه یابد که ظرفیت های خوبی داریم.

1393/11/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal