عرضه گسترده مرغ منجمد 5500 تومانی برای تنظیم بازار

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش تولید گوشت مرغ و صادرات آن از ابتدای سال 93، گفت: با عرضه گسترده مرغ منجمد با قیمت 5500 تومانی، بازاز تنظیم می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، حسن رکنی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره افزایش قیمت مرغ افزود: در دنیا حدود 108 میلیون تن تولید مرغ انجام می شود و جمعیت دنیا حدود 7 میلیارد و 200 میلیون نفر است.

وی یادآور شد: میانگین تولید و مصرف سرانه دنیا حدود 15 کیلو است؛ در کشور حدود 2 میلیون تن تولید مرغ داریم که با توجه به 77 میلیون جمعیت، سرانه تولید ما 26 کیلو است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: حدود 800 تا 850 گرم از این سرانه صادر می شود از این رو مصرف سرانه کشور ما بالای 25 کیلو گرم است. ما حدود 1.1 درصد جمعیت دنیا را تشکیل می دهیم و حدود 2 درصد گوشت مرغ را در دنیا تولید می کنیم .

رکنی ادامه داد: در یک سال اخیر مازاد تولید مرغ داشتیم؛ 5 هزار تومان برای مرغ قیمت منصفانه ای نیست و قیمت منصفانه باید حدود 7 هزار تومان باشد.

وی تاکید کرد: دولت وظیفه قانونی خود می داند که نوسانات قیمت را در بخش گوشت و مرغ توسط شرکت پشتیبانی کنترل کند.

به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، در یکسال و نیم اخیر احتیاجی به استفاده از گوشت و مرغ یخی نداشتیم و تولید مازاد داشتیم.

رکنی ادامه داد: در تولید مرغ، حالت خطی در طول سال داریم اما در بازار و کشش آن، نوسانات داریم. در مهر و آبان کشش بازار کمتر می شود و در این ماه ها مازاد تولید را خریداری می کنیم.

وی توضیح داد: از ابتدای سال 93 این مازاد تولید را داشتیم و در بهمن ماه کشش بازار ما بالا رفت. به هر حال در نیمه دوم بهمن و اسفند و ماه رمضان و ایام عید، بازار مرغ کشش دارد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از شاخص های ما عرضه مرغ در تهران به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان است. متوسط عرضه مرغ در میدان بهمن در 10 ماه، 105 تن بوده است. در ماه بهمن متوسط عرضه مرغ 323 تن بوده و در روز جاری ورودی میدان بهمن، 418 تن بوده است.

رکنی تصریح کرد: سردخانه ها ظرفیت مشخصی دارند و تولید باید متناسب با تقاضای بازار باشد. توان صادراتی در کشور وجود دارد و ما از یک کشور وارد کننده مرغ به صادر کننده تبدیل شدیم و حدود 65 هزار تن صادرات داشتیم.

وی اظهار کرد: مرغ سرد با قیمت 5500 به وفور و بدون سقف توزیع، در مراکز استان ها قابل عرضه و یکی از راه های تنظیم بازار ارائه مرغ سرد است. مرغ های سرد کیفیت بهتری از مرغ گرم دارند و از بهترین زنجیره های تولید خریداری شده است.

1393/12/09
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal