اجراي طرح توسعه باغ هاي ديم در سطح ‪۲۰هزار هكتار از اراضي شيب دار كشور

معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي گفت: طرح توسعه باغات ديم در اراضي شيب دار كشور در سطح ‪۲۰هزار هكتار درحال اجرا مي‌باشد.

دكترمحمدرضا جهانسوز در گفت وگو با ايرنا افزود: اجراي اين طرح توليد پايدار، ايجاد ارزش افزوده، حذف واسطه‌ها و ريشه كني فقر را نيز به دنبال خواهد داشت.

وي خاطرنشان كرد: هم اكنون دو ميليون هكتار اراضي ديم در كشور وجود دارد كه با كشت بادام در اين اراضي و جلوگيري از فرسايش خاك ، بخشي از طرح‌هاي آبخيزداري بيولوژيك در كشور انجام مي‌شود.

جهانسوز، به نقش احداث باغ در جلوگيري از فرسايش خاك اشاره كرد و گفت: اين كار در صورتي كه بر اساس اصول فني صورت نگيرد تاثير چنداني بر كنترل فرسايش خاك ندارد.

به گفته وي، استفاده از تمام سطوح جهت درختكاري در اراضي كم بازده با اجراي عمليات آبخيزداري ، بهره‌گيري مناسب از سيلاب ، استفاده بهينه و مطلوب از عرصه‌هاي شيبدار و كم بازده و احياي باغ‌هاي سنتي مي‌تواند از تخريب عرصه‌هاي طبيعي و افزايش فرسايش خاك جلوگيري كند.

معاون توليدات گياهي وزات جهاد كشاورزي، به حفظ و اهميت داروهاي گياهي در كشور اشاره كرد و گفت: هم اكنون ‪۲۰۰هزار هكتار از اراضي كشور زير پوشش اين گياهان قرار گرفته كه بايد به آن توجه ويژه داشته باشيم .

دكترجهانسوز افزود: كشور ايران از جمله كشورهاي آبخيز است كه اجراي اين عمليات مي‌تواند استقرار رو به افزايش پوشش گياهي مرتعي و رونق كشاورزي با كمترين هزينه و كوتاه‌ترين زمان را به همراه داشته باشد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

www.pr.maj.ir

pr@maj.ir

pr@agri-jahad.ir
1387/08/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal