پيش بيني برداشت 150 هزارتن برگ سبز چاي از مزارع كشور

 رييس سازمان چاي كشور گفت: اگر مردم از كارخانجات چاي سريلانكا و هند بازديد كنند، به طور حتم مصرف چاي خارجي در كشور كاهش مي يابد.

علي محرر، رييس سازمان چاي كشور در گفتگو با خبرگزاري موج با بيان اين مطلب اظهار داشت: تا كنون 81 هزار تن چاي از مزارع كشور برداشت شده است.

وي خاطر نشان ساخت: حدود 56 هزار تن برگ سبز چاي درجه دو و 24 هزار تن نيز برگ سبز درجه يك از مزارع ايران استحصال شده است.

محرر گفت: برداشت چاي از مزارع شمال كشور قانونا تا 30 مهرماه ادامه خواهد داشت.

وي در پاسخ به اينكه بر اساس پيش بيني هاي انجام شده، چه ميزان چاي از مزارع كشور برداشت خواهد شد، تصريح كرد: برداشت چاي بستگي به شرايط آب و هوايي داشته و پيش بيني مي شود 150 هزار تن چاي از مزارع ايران برداشت شود.

رييس سازمان چاي قيمت تضميني خريد هر كيلو برگ سبز چاي درجه دو را 390 تومان اعلام كرد و افزود: برگ سبز چاي درجه يك، 700 تومان تعيين شده است.

وي درباره پرداخت مطالبات كشاورزان، اظهار داشت: تا كنون 15 ميليارد از اين مطالبات پرداخت شده و پيگيري مي كنيم تا بقيه طلب كشاورزان را نيز به آنها تحويل بدهيم.

محرر در پاسخ به اين سئوال كه چه اقداماتي براي بهبود كيفيت چاي برداشت شده از مزارع ايران در دستو كار داريد تا نسبت چاي درجه دو و يك متعادل شود، گفت: بايد كشاورزان در فصل پاييز و زمستان كود به مزارع خود داده و هرس را به موقع انجام دهند.

وي اضافه كرد: كشاورزاني كه پاييز و زمستان سال گذشته اين كار را انجام داده اند، چاي كيفي تري از مزارع خود برداشت كرده و درآمد بيشتري دارند.

رييس سازمان چاي در ادامه با اشاره به تبليغ بيشتر چاي خارجي، بيان داشت: با توجه به وضعيت بازار، مصرف چاي خارجي بيشتر از توليد داخل است.

وي تاكيد كرد: مردم بايد دنبال غذا و چاي سالم باشند، در حالي كه جوانان ايراني بيشتر دنبال فست فود بوده و اين روند، بيماري ها را در كشور افزايش داده است.

محرر ادامه داد: بايد تبليغ شود كه مردم چاي اسانس دار نخورند، در شرايط فعلي اشخاص فقط رنگ و اسانس را به نام چاي مصرف كرده و فكر مي كنند كه چاي خوش عطر خورده اند.

وي با اشاره به وضعيت نابسامان كارخانجات چاي كشورهاي هند و سريلانكا از نظر بهداشتي، اذعان داشت: چاي ايران ارگانيك بوده و بدون مصرف سم محصول توليد مي شود.

رييس سازمان چاي گفت: عمده كشورها مزارع چاي را سم پاشي مي كنند اما نه تنها چنين روندي در ايران وجود ندارد بلكه آفت خاصي نيز در مزارع چاي كشور گزارش نشده است.
1391/05/22
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal