معرفی ارقام جدید و واگذاری تکثیر و تولید پنبه به شرکت های مجاز

رییس موسسه تحقیقات پنبه با اشاره به معرفی ارقام جدید پنبه از سوی این موسسه و واگذاری عملیات تکثیر و تولید آن به شرکت های مجاز، از حذف دست واسطه ها از چرخه تولید و توزیع ارقام جدید خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، قربانعلی روشنی در جلسه هماهنگی و برنامه ریزی فرآیند تولید بذر پنبه که در گرگان برگزار شد، اظهار داشت: برای تحقق این مهم، موسسه تحقیقات پنبه بر تمامی مراحل تولید و توزیع بذر نظارت خواهد داشت.

وی با بیان اینکه امسال هیچ مشکلی در تولید و توزیع ارقام جدید پنبه در کشور وجود ندارد، گفت: کشاورزان می توانند با اطمینان بذر مورد نیاز خویش را از شرکت های طرف قرارداد این موسسه که تولید ارقام جدید پنبه به آنان واگذار شده است، خریداری کنند.

روشنی، تحقیق و پژوهش برای تولید ارقام جدید پنبه با نیاز آبی پایین، افزایش تولید، قابلیت برداشت مکانیزه، کاهش طول دوره رشد و مقاوم بودن با شرایط آب و هوایی خشک را از جمله راهبردهای این موسسه برشمرد و اضافه کرد: گلستان، ارمغان، ورامین، بختگان، خرداد، خورشید و کاشمر از مهمترین ارقام فعلی و بعضا جدید پنبه در کشور است که توسط شرکت های طرف قرارداد موسسه پنبه تولید و در اختیار کشاورزان گذاشته می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گلستان نیز در این جلسه از برنامه ریزی برای کشت 40 هزار هکتار پنبه در افق 1404 و در قالب طرح راهبردی نجات پنبه در این استان خبر داد و گفت: هم اکنون سطح زیر کشت پنبه در گلستان 12 هزار و 700 هکتار با برداشت 30 هزار تن وش است.

سهراب سهرابی با بیان اینکه این طرح هم اکنون در هیات دولت در دست بررسی است، افزود: با توجه به وضعیت بحرانی منابع آبی گلستان، نیاز به احیای این محصول راهبردی با کشت ارقام جدید که به پایداری تولید، کاهش خسارات ناشی از آفات و بیماری ها و افزایش درآمد کشاورز کمک می کند، داریم.

 

1394/02/20
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal