وزير جهاد كشاورزي ايران : هنرستان‌هاي كشاورزي در روستاهاي كشور تاسيس مي‌شود

ساري ، ايرنا ‪

داخلي. اقتصادي. كشاورزي.

" محمد رضا اسكندري " وزير جهاد كشاورزي از تاسيس هنرستان كشاورزي در روستاهاي كشور خبر داد و گفت : تاسيس هنرستان كشاورزي در روستاها از سياست‌هاي مهم دولت نهم براي توسعه اين بخش از اقتصاد است.

اسكندري روز دوشنبه در مراسم توديع و معارفه روساي پيشين و جديد سازمان جهاد كشاورزي مازندران در ساري افزود : وزارت جهاد كشاورزي در حال مذاكره با وزارت آموزش و پرورش است تا هرچه زودتر اين هنرستانهادر روستاهاي كشور داير شود.

وي كه در جمع مديران ، روسا و كاركنان سازمان جهاد كشاورزي مازندران سخن مي‌گفت اظهار داشت: طي دستورالعملي به دانشگاه جامع علمي كاربردي ابلاغ شده تافرزندان روستايي بدون كنكور وارد دانشگاه‌ها شوند.

وي از درآمد ‪۶۶هزار ميليارد ريالي محصولات بخش كشاورزي در كشور خبر داد و گفت :هم اكنون توليدات انواع محصولات كشاورزي از مرز يكصد ميليون تن در سال گذشته است.

وزير جهاد كشاورزي افزود: به رغم اين مقدار توليد هنوز نيازهاي داخلي كشور به طور كامل تامين نمي‌شود و بخشي از نيازها در بخش محصولات كشاورزي از خارج تامين مي‌شود.

به گفته وزير جهاد كشاورزي اگر از دانش و فاوري روز استفاده بشود با توجه به ظرفيت‌هاي موجود، سالانه‌حداقل ‪۳۰۰ميليون تن انواع محصولات كشاورزي قابل توليداست.

وي در بخش ديگر از سخنانش به صادرات محصولات كشاورزي اشاره كرد و گفت:

در زمان حاضر صادرات انواع محصولات كشاورزي از مرز دو ميليارد دلار فراتر رفته است.

وي ميزان رشد صادرات محصولات كشاورزي سال قبل نسبت به سال ‪۸۴را حدود ‪۲۲ درصد عنوان كرد و گفت: به همان تناسب در ارزش محصولات نيز رشد چشمگيري حاصل شده است.

وزير جهاد كشاورزي، استان مازندران را به عنوان قطب كشاورزي در ايران ذكر كرد و افزود: براي رسيدن به اهداف عاليه در بخش‌هاي توليدات و صادرات ضمن به كارگيري متخصصين فني و نيزاستفاده از فناوري و دانش، بيش از گذشته بايد تلاش همگاني براي ارتقاي سطح كشاورزي شود.

وي اضافه كرد: درمازندران ازاستعدادهاي بالقوه موجود و مواهب الهي آنطور كه شايسته و بايسته استفاده نشده است و در واقع در زمينه توسعه اقتصادي به نسبت ساير استانها عقب مانده است.

وي تصريح كرد: متاسفانه شركت‌هاي تعاوني روستايي نتواسته‌اند وظايف خود را در ارائه تسهيلات به كشاورزان بخوبي انجام دهند و اين امر سبب شده تا زيان‌هاي زيادي به بخش كشاورزي و نيز توليدكنندگان وارد شود.

وي گفت: با ساماندهي و ارائه تسهيلات بانكي مي‌توان شركت‌هاي تعاوني را با هدف حمايت و كمك به توسعه كشاورزي ياري كرد.

وي در خصوص تسهيلات بانك كشاورزي به كشاورزان گفت : بانك كشاورزي كه متولي تسهيلات بانكي به كشاورزان است بايد با كشاورزان مدارا كند و در شرايط بحراني به كشاورزان فشار وارد نكند.

وي كشاورزان را خوش‌حساب‌ترين مشتريان بانك عنوان كرد و افزود: توصيه وزارت جهاد كشاورزي به بانك كشاورزي اين است كه با كشاورزان مدارا كند و در پرداخت اقساط فرصت بدهد.

"محمدرضا اسكندري" در سخنانش با تقدير از زحمات نصرالله خادم رييس سابق سازمان جهاد كشاورزي مازندران، "عنايت الله تورنگ" را به عنوان رييس جديد اين سازمان به حاضرين معرفي كرد.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
1386/02/17
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal