50 هزار تن ميوه و صيفي به طور مستقيم به مصرف كننده عرضه مي شود

عضوهيات مديره و مدير عامل سازمان مركزي تعاون روستايي گفت: با اجراي طرح ساماندهي مديريتي عرضه محصولات كشاورزي 50 هزار تن ميوه و صيفي به طور مستقيم به مصرف كنندگان عرضه خواهد شد. به گزارش خبرنگار موج، سيدمحمدموسوي عضو هيات مديره و مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي در نشستي خبري با اعلام اين مطلب افزود: بر اساس مذاكرات وزراي جهاد كشاورزي و بازرگاني تا حدزيادي مسائل مربوط به طرح ساماندهي عرضه محصولات كشاورزي نهايي شده و با عقد تفاهمنامه بين اين دور وزارتخانه اجرايي خواهد شد.وي تصريح كرد: وظيفه سازمان مركزي تعاون روستايي خريد محصولات كشاورزي در مقطعي از زمان است كه كشاورز قادر نيست محصولاتش را به قيمت مناسب در بازار عرضه كند. مكانيزم فروش محصولات به وسيله اين سازمان نيز مزايده است.

موسوي افزود: در زمان انجام خريدهاي تضميني قيمت كمي بيشتر از نرخ متداول در بازار است در نتيجه سازمان مركزي تعاون روستايي موظف است در مبادلات محصول را به بالاترين قيمت به فروش رساند تا دولت كمتر متضرر شود.وي خاطر نشان كرد: در برگزاري مزايده ها اين احتمال وجود دارد كه واسطه ها اقدام به خريد محصولات كرده و سپس با قيمت هاي بالا به بازار عرضه كنند. در نتيجه ايجاد يك سيستم دولتي به منظور عرضه مستقيم كالا و نظارت بر بازار ضروري به نظر مي رسد.

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي حجم خريد هاي تضميني سال 87 را يك هزار و 375 هزار تن عنوان كرد و افزود: اين ميزان نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 5/2 برابر شده است . اين سازمان در سال 86 اقدام به خريد تضميني 555 هزار تن محصول كرده است.وي به افزايش تعداد محصولاتي كه مشمول خريدهاي توافقي مي شوند اشاره كرد و افزود: در سال 76 ، 72 نوع محصول به شكل توافقي خريداري شد. در حالي كه درسال 87 ، 124 نوع محصول به صورت توافقي خريداري شده است.حجم اين خريدها درسال گذشته يك هزار و 200 هزار تن بود كه در مدت مشابه سال 86 حجم خريدها 820 هزار تن بوده است.

موسوي به صفر رسيدن امحاي محصولات كشاورزي را يكي از دستاوردهاي مهم سازمان مركزي تعاون روستايي عنوان كرد و افزود: با وجود خريد 820 هزار تن سيب زميني كه از جمله محصولات سريع الفساد است ميزان امحا به حداقل رسيده است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1388/05/20
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal