نخستين همايش نقش صنايع تبديلي و غذايي در توسعه كشاورزي برگزار مي شود

 مديركل دفتر امور صنايع كشاورزي از برگزاري نخستين همايش نقش صنايع تبديلي و غذايي در توسعه كشاورزي در روزهاي 27 تا 30 مهرماه امسال در برج ميلاد خبر داد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاوزي مهندس عليرضا پوربصير در يك نشست مطبوعاتي اعلام كرد: همزمان با اين همايش ملي، نمايشگاه صنايع تبديلي كشاورزي نيز در برج ميلاد برپا مي‌شود.

وي با بيان اين كه همايش نقش صنايع تبديلي و غذايي توسط بخش خصوصي و با حمايت وزارتخانه‌هاي جهادكشاورزي و صنعت معدن و تجارت، سازمان فائو و شوراي سلامت صدا و سيما برگزار مي‌شود، گفت: با بررسي مشكلات و چالش‌ها و مطرح شدن مباحث نرم‌افزاري در اين همايش، اميدواريم به راهكارهاي مناسبي براي توسعه صنايع غذايي كشور و محقق شدن برنامه پنجم توسعه دستيابيم.

پوربصير نقش صنايع تبديلي و غذايي در امنيت غذايي، صادرات، بازار محصولات فرآوري شده، فن‌آوري‌ها، پژوهش و تحقيقات براي كاهش ضايعات و عوامل موثر در ارزش افزوده در صنايع تبديلي و مقايسه آن با ساير صنايع كشور و مديريت  در صنايع غذايي رااز محورهاي اين همايش برشمرد.

وي افزود: در حاشيه اين همايش، ميز سرمايه‌گذاري نيز تشكيل مي‌شود و صاحبان صنايع تبديلي و غذايي كشور امكان گفتگو و بحث و تبادل‌نظر درباره بازار و بازرگاني در منطقه و برخي كشورهاي اروپايي را خواهند داشت.

وي در پاسخ به پرسشي درباره ظرفيت فرآوري صنايع تبديلي و تكميلي محصولات كشاورزي اذعان داشت: در حال حاضر ظرفيت فرآوري صنايع غذايي كشور 100 ميليون تن است و در عين حال بازسازي و نوسازي اين صنايع بايد مورد توجه قرار گيرد.

پوربصير گفت: در برنامه پنجم توسعه علاوه بر ايجاد صنايع تبديلي جديد، بازسازي و اصلاح ساختار 1400 واحد نيز پيش‌بيني شده كه بيش از 400 واحد بازسازي شده‌اند كه بيشتر اين واحدها مربوط به شاليكوبي به منظور كاهش ضايعات برنج است.

وي در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در زمينه اعتبارات بازسازي و نوسازي صنايع غذايي اذعان داشت: از محل طرح توسعه كشاورزي اعتبارات خوبي براي بازسازي اين صنايع اختصاص يافت به طوري كه از منابع اواخر سال 90 توانستيم 505 ميليارد تومان در سال 91 جذب و يا عقد قرارداد كنيم.

پوربصير افزود: بيش از 60 ميليارد تومان از اين مبلغ معادل 10 درصد، در راستاي بازسازي و نوسازي صنايع غذايي اختصاص يافت.

1392/06/20
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal