تامین نیاز بذور اصلاح شده محصولات کشاورزی استان اردبیل با همکاری شرکت معتبر آلمانی
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل، از تولید بذور اصلاح شده محصولات کشاورزی با همکاری شرکت معتبر آلمانی kws در اردبیل خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان اردبیل، عدیل سروی در جلسه تخصصی با حضور محققان و کارشناسان ارشد شرکت آلمانی KWS و مسوولان ارشد وزارت جهاد کشاورزی، گفت: دشت اردبیل به لحاظ شرایط اقلیمی و بافت خاک و ایزوله بودن، پتانسیل تولید بذر چغندرقند که برای کشور دارای اهمیت زیادی است و در حال حاضر صد در صد بذر کشور در این استان تولید می‌شود، را دارد.
وی افزود: غیر از ارقام موجود در استان، می‌توان با همکاری محققان این شرکت آلمانی، ارقام خارجی را نیز در این دشت تولید کرد تا از واردات بذور خارجی در آینده بی‌نیاز شویم.
سروی خاطرنشان کرد: سالانه به طور متوسط بین 150 تا 200 هکتار بذر منوژرم در استان کشت می‌شود و متوسط تولید سالانه 150 تا 210 تن بذور مولتی‌ژرم است و در دو شهرستان بیله‌سوار و پارس‌آباد مغان همه ساله 2 هزار و 500 تا 3 هزار هکتار چغندر قند کاشته می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل بیان داشت: شرکت آلمانی KWS یک شرکت تولید کننده بذر جهانی است که در بیش از 70 کشور دنیا نمایندگی دارد. همکاری با این شرکت فرصت مغتنمی برای تامین بذور اکثر محصولات کشاورزی استان اعم از چغندرقند، سیب‌زمینی، ذرت، کلزا و بذورغلات و ... است. این شرکت بیش از پنج هزار نفر کارشناس و متخصص دارد و بیش از یکهزار و 500 نفر از این متخصصان در زمینه تحقیقات بذر فعالیت می‌کنند  به طوری که در یک سال گذشته بیش از 400 رقم بذور مختلف محصولات کشاورزی را در دنیا به ثبت رسانده است و هزینه تحقیقاتی این شرکت فقط در زراعت چغندرقند بالغ بر 40 میلیون یورو بوده است.
وی افزود: نظر به این که وزارت جهاد کشاورزی نیز سیاست تولید بذر چغندرقند با حمایت و فعال‌سازی بخش خصوصی را با جدیت پیگیری می‌کند به همین دلیل نیز تمام سعی و تلاش ما بر این است تا از توانمندی این شرکت معتبر آلمانی در تامین بذور اکثر محصولات زراعی استان به خصوص چغندرقند استفاده کنیم.
سروی اضافه کرد: خواست ما از دست‌اندرکاران این شرکت خارجی این است که برای کاشت بذور زمستانه انواع محصولات زراعی اعم از غلات، سیب‌زمینی، کلزا و چغندرقند در استان برنامه‌ریزی کنند و بذری از چغندر قند در اختیارمان قرار دهند که بشود آن را در پائیز کاشت تا حداکثر استفاده از نزولات آسمانی در فصل زمستان به عمل آید و در ضمن عیار قند آن نیز در دشت مغان با توجه به شرایط آب و هوایی گرم، پایین نباشد.1394/11/27
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal