32 پایگاه اطفای حریق جنگل ها و مراتع در استان‌ها ایجاد شده است
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور آتش سوزی جنگل ها و مراتع را یکی از تهدیدات مهم منابع طبیعی کشور بر شمرد و گفت: سالانه این پدیده حدود 323 میلیارد تومان خسارت به منابع طبیعی وارد می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها،خداکرم جلالی در نشست ملی و کارگاه بین المللی مدیریت پیشگیری و اطفای حریق گفت به طور متوسط سالانه 15 هزار هکتار از عرصه های جنگلی و مراتع ایران تحت تأثیر حریق قرار دارد.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین، کمبود آب شیرین و پدیده بیابان‌زایی به عنوان سه چالش عمده جهانی نام برد و گفت: کارآمدترین اقدام در این زمینه حفاظت از جنگل هاست.
مهندس جلالی استفاده از سوخت هیزمی، حضور دام در جنگل، اجرای طرح های عمومی، عمرانی، توسعه معادن، تخلیه پسماندهای زباله، قاچاق چوب و گیاهان دارویی، تصرفات و همچنین ساخت و سازهای غیرقانونی را از تهدیدات مهم و جدی منابع طبیعی خواند و تصریح کرد: امروز مشکلات محیط زیست و اکولوژیکی جهان در هم تنیده شده است و در هر جای جهان اقدامی در راستای حفاظت از جنگل‌ها انجام شود به تمامی موجودات روی زمین خدمت صورت گرفته است.
وی به مقایسه میزان آتش سوزی جنگل ها و مراتع در سال های 82 تا 94 پرداخت و گفت: کمترین میزان آتش سوزی طی این سنوات در سال 84 با 6 هزار و 679 هکتار و بیشترین آن در سال 94 به میزان 44 هزار و 852 هکتار بوده است.
جلالی خاطرنشان ساخت: بیش از 70 درصد آتش سوزی جنگل‌ها به لحاظ رویشگاهی در جنگل‌های زاگرس اتفاق می افتد و علت آن گستردگی این ناحیه رویشی به مساحت 6 میلیون هکتار است.
مهندس جلالی افزود: عامل 95 درصد آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع انسان‌ها هستند که حدود 15 درصد آن عمدی و 85 درصد آن غیرعمدی می‌باشد.
وی اختلافات قومی و قبیله‌ای، سودجویی برخی افراد زیاده‌خواه و بعضی از دامداران را از عوامل عمدی و سهل انگاری گردشگران و شکارچیان، انجام مانورهای نظامی، پرتاب ته سیگار و کبریت مشتعل در مسیر جاده ها را جز عوامل غیرعمدی حریق جنگل‌ها و مراتع کشور نام برد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تشکیل ستاد اطفای حریق در ستاد و استان ها، بهره گیری از حمایت های سازمان مدیریت بحران، هلال احمر و نیروهای مسلح، برقراری کشیک و ایجاد گشت‌های مراقبت، تأمین امکانات انفرادی اطفای حریق و استفاده از توانمندی‌های مشارکت مردم را از اقدامات قابل توجه سازمان جنگل‌ها و مراتع برشمرد و گفت: تا کنون 32 پایگاه اطفای حریق در استان‌ها ایجاد و 800 دستگاه خودرو مجهز به اطفای حریق و 290 نفر پرسنل ماهر و متخصص برای استان‌های بحرانی کشور تأمین شده است.
وی در خاتمه رسیدن به موقع و سریع به محل حریق را مهم خواند و گفت: خوشبختانه مردم و مسئولین حساسیت بالایی نسبت به حفظ جنگل‌ها و مراتع پیدا کرده‌اند و شاید این مورد در دیگر کشورها بسیار پایین باشد.

1395/02/21
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal