تحقیقات کشاورزی به نوسازی و سرمایه گذاری نیاز دارد
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی بر نوسازی و سرمایه گذاری بخش تحقیقات کشاورزی تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی ، دکتر اسکندر زند در نشست معاونین و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی گفت : عمده موسسه های اصلی این سازمان قدمت بیش از 50 سال دارند و سرمایه گذاری و نوسازی پژوهش کشاورزی ضروری است.
وی سهم تحقیقات از تولید ناخالصی ملی را 48 صدم درصد عنوان کرد و افزود : ظرف دوسال اخیر سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی 2صدم درصد کاهش یافته است.
زند در مورد آموزش و ترویج کشاورزی اعلام کرد : رویکرد وزارت جهادکشاورزی از آموزش علمی – کاربردی به آموزش بهره برداران تبدیل شده است و در این راستا 65 مرکز علمی – کاربردی به 15 مرکز کاهش یافته است.
وی ادامه داد : ظرف این دو سال ما پذیرش دانشجویی در دانشگاه کشاورزی را ساماندهی کرده ایم و به کمک وزارت آموزش و پرورش 25 هزار دانش آموز در هنرستان کشاورزی جذب شده اند.
زند اذعان داشت : به دلیل اقتصادی ، گرایش به رشته کشاورزی در کشور کم شده و در برنامه های آموزشی در ردیف های بودجه ای و غیره ، به آموزش کشاورزان باید بیشتر توجه شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد ترویج کشاورزی به جذب 10هزار مهندس ناظر کشاورزی اشاره و خاطر نشان کرد : در حال حاضر براساس طرح نظام نوین ترویج ، عرصه کشاورزی کشور را به 10 هزار پهنه تقسیم کردیم و این طرح به طور آزمایشی در چهار استان پیاده می شود که براساس آن هر ناظر کشاورزی مسوول یک پهنه خواهد شد و سیاست ها و دانش کشاورزی را به بهره برداران انتقال و مشکلات آنها را به مسوولان منعکس می کند.
وی تعداد بهره برداران کشاورزی را 4 میلیون نفر بیان کرد و گفت 75 درصد این افراد خرده پا و 25 درصد بزرگ مالک هستند.
رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی به عرصه آوردن دانشگاه ها و نهادهای بین المللی و خصوصی سازی را از رویکردهای سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی عنوان و تصریح کرد : هم اکنون 102 شرکت دانش بنیان و 15 مرکز رشد داریم که در حال ساماندهی هستند.
وی ادامه داد : در بخش فناوری 323 فن آوری احصا شده و 126 فن آوری به بخش خصوصی واگذار شده که 50 درصد آن در دولت یازدهم بوده است.
زند گفت : 193 فن آوری کشاورزی نیز آماده واگذاری به بخش خصوصی می باشد .
زند ، تولید 80 درصد هسته اولیه گندم و 14 درصد جو را از دستاوردهای مهم بخش تحقیقات کشاورزی دانست.
وی رشد 15 درصدی واکسن و سرم را از دیگر دستاوردهای این سازمان عنوان کرد و اظهار داشت : بیش از 3 هزار دُز واکسن و سرم در کشور تولید می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که تاکنون 400 رقم زراعی به بخش معرفی شده است ، اعلام کرد : 65 درصد ارقام زراعی توسط محققان سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی و یک درصد توسط دانشگاه ها معرفی شده و مابقی وارداتی هستند .
زند اذعان داشت : بر اساس ارزیابی اخیر دانشگاه تهران،هر یک ریال سرمایه گذاری در بخش تحقیقات کشاورزی 25 ریال ارزش افزوده ایجاد می کند.

1394/09/30
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal