بانک ها به جای 25 درصد حدود 6 درصد از تسهیلات خود را به بخش کشاورزی پرداخت می کنند

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران یکی از چالش های مهم بخش کشاورزی را تامین نقدینگی و سرمایه در گردش عنوان کرد و گفت: متاسفانه بخش کشاورزی در توزیع و پرداخت تسهیلات بانکی مظلوم واقع شده است.

به گزارش ایرنا، سید""محمد موسوی"" افزود: این درحالی است که بانک ها مکلف هستند 25 درصد از منابع داخلی خود را در اختیار بخش کشاورزی قرار دهند.

وی همچنین اظهار کرد: طبق گزارش اخیر بانک مرکزی در حال حاضر بانک ها حداکثر پنج تا شش درصد از منابع داخلی خود را در اختیار بخش کشاورزی قرار داده اند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با بیان اینکه، به طور متوسط 300 تا 700 میلیارد تومان تحت اختیار سازمان جهاد کشاورزی استان تهران به منظور تامین سرمایه در گردش بخش کشاورزی قرار می گرفت افزود: متاسفانه این عدد در حال حاضر 10 درصد کاهش پیدا کرده است.

موسوی با اشاره به وجود طرح ها و پروژه های بسیار گسترده که با اندکی تسهیلات می تواند سریع به بهره برداری برسد، گفت: در حال حاضر تعداد حداقل 30 پروژه بالای 10 میلیارد تومان سرمایه گذاری در جامعه هدف بخش کشاورزی وجود دارد و در صورتی که 3 تا 7 میلیارد تومان تسهیلات در اختیار این پروژه ها قرار گیرد تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسید.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در ادامه، با اشاره به اصول و مبانی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: این نوع عملکرد و بوروکراسی حاکم بر بانک ها نشان از عدم اولویت داشتن بخش کشاورزی از سوی آنان در توزیع و پرداخت تسهیلات بانکی است.

وی در بخش دیگری سخنانش با بیان اینکه، امروز صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی بعنوان یک اهرم و ابزار بسیار مهم به منظور تحقق هرچه بهتر برنامه های بخش کشاورزی ایفای نقش می کند، افزود: این صندوق با حمایت از سرمایه گذاری بخش کشاورزی یک برگ برنده و نقطه عطفی در تامین نیازهای اساسی کشاورزی محسوب می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران تاکید کرد: حمایت از صندوق های حمایتی از توسعه بخش کشاورزی می تواند فشار عدم همکاری بانک ها در ارائه تسهیلات به کشاورزان را کاهش و تحلیل دهد.

وی با اشاره به عملکرد صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در استان تهران گفت: خوشبختانه این صندوق با 38 میلیارد تومان سرمایه در طول 10 ماه گذشته توانسته است خرید 30 هزار تن نهاده های دامی از جمله کود، بذر، انواع سموم شیمیایی و حتی علوفه برای کشاورزان را پشتیبانی تسهیلاتی کند.

موسوی افزود: صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان تهران امسال 3 هزار و 50 فقره تسهیلات بانکی به ارزش 48 میلیارد تومان به اعضا خود تسهیلات پرداخت کرده است که این میزان 1/1 تا 2/3 برابر میزان تسهیلات منابع در اختیار این صندوق در استان تهران متغیر بوده و این صندوق بین 6/0 تا 6/2 اعضا را تسهیلات داده است.

وی ضمن تاکید بر سرعت هرچه بیشتر برگشت تسهیلات اعطایی و همچنین چرخش مالی سه برابری موجودی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی به صورت سالیانه، افزود: در این صورت استفاده بهینه از منابع مالی و اثر بخشی صندوق افزایش پیدا خواهد کرد.

موسوی همچنین با انتقاد از عملکرد برخی از صندوق های توسعه بخش کشاورزی در ارائه تسهیلات به موقع به کشاورزان گفت: بایستی امکان تامین نقدینگی برخی از شهرستان هایی که نیاز بیشتری به نقدینگی دارند از محل صندوق حمایت از بخش کشاورزی سایر شهرستان ها که نیاز کمتر دارند ایجاد شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران همچنین بر حفظ ارزش منابع صندوق حمایت از بخش کشاورزی استان تهران به منظور مقابله با تورم و همچنین امکان نظارت آنی و لحظه ای بر نحوه عملکرد اینگونه صندوق ها به منظور شفافیت در کار تاکید کرد.

وی همچنین در بخش دیگری با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی امور کشاورزی کشور اهداف متعددی را دنبال می کند، تامین امنیت غذایی کشور را یکی از مهمترین این اهداف برشمرد و گفت: امروز امنیت غذایی از جایگاهی اساسی در تامین امنیت ملی برخوردار است و پاسخگو بودن در مقوله تامین امنیت غذایی در متن و ذات بخش کشاورزی گذاشته شده است.

موسوی با اشاره به اینکه امروز بخش کشاورزی کشور با دو چالش مهم و اساسی مواجه است، تامین آب و همچنین نقدینگی را از جمله معضلات مبتلا به بخش کشاورزی برشمرد و با اشاره به معضل آب بخش کشاورزی در استان تهران خاطرنشان کرد: در دهه چهل تهران از جمعیت دو میلیون نفری برخوردار و از 3 ونیم میلیارد متر مکعب آب استحصالی استان میزان 9/2 میلیارد متر مکعب آن در اختیار بخش کشاورزی بود.

وی با بیان اینکه، جمعیت استان تهران در حال حاضر به 13 میلیون نفر افزایش یافته، به ضرورت تامین آب شرب شهروندان از سوی امور آب استان تهران اشاره کرد و گفت: میزان قابل توجهی از آب سدها، حوزه ها و دشت های استان به تامین آب شرب مردم اختصاص یافته و سهم آب در اختیار بخش کشاورزی در سال زراعی گذشته به یک و نیم میلیارد متر مکعب آب کاهش پیدا کرده است.

موسوی احداث چندین هزار چاه آب مجاز و غیر مجاز و همچنین برداشت های بی رویه از دشت ها و سفره های آب زیر زمینی و خشک شدن بسیاری از قنوات و چشمه های استان تهران را از جمله دلائل افزایش عمق دسترسی به آب از 50 متر به 300 متر در استان عنوان کرد و گفت: حدود 40 تا 60 درصد آبدهی چاه های استان تهران کاهش پیدا کرده است.

وی ضمن تاکید بر اجرایی یک برنامه عالمانه برای استفاده بهینه از آب در استان تهران گفت: برنامه ریزی، ساماندهی،انتقال و نحوه مصرف صحیح قطره ای آب که بایستی در اختیار گیاه بخش کشاورزی قرار گیرد در راستای تامین امنیت غذایی کشور یک ضرورت است.

رییس جهاد کشاورزی استان تهران با بیان اینکه، امسال اجرای 10 هزار هکتار آبیاری تحت فشار زمین های کشاورزی استان تهران در دستور کار جهاد کشاورزی منطقه قرار دارد، اظهار کرد: ظرف سه سال آینده ما بایستی سطح اراضی تحت سامانه نوین تحت فشار را از 34 هزار هکتار به 70 هزار هکتار افزایش دهیم که این طرح با سرعت و قوت در حال پیگیری است.

1393/08/08
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal