نقش ايران در حل مشكلات شاليزارهاي منطقه آسياي مركزي و غربي

رييس موسسه تحقيقات برنج كشور گفت: ايران در خصوص شاليزارها مي‌تواند نقش مهم رهبري در هدايت پروژه شاليزارهاي منطقه آسياي مركزي و غربي در مسائل حل مشكلات فنوتيپي، ژنوتيپي و تنش‌هاي محيطي را ايفا كند.

به گزارش ايسنا،دكتر شهدي كومله در اولين اجلاس كميته مديريت فني مركز منطقه‌ آسياي مركزي و غربي با حضور نمايندگان كشورهاي عضو منطقه شامل؛ آذربايجان، تركيه، عراق تاجيكستان، قزاقستان، قرقيزستان، ازبكستان، تركمنستان، افغانستان، ايران و همچنين نمايندگان سازمان‌هاي بين المللي فائو، اكو ( اي دي بي) گفت: هدف از برگزاري اين اجلاس حل مسائل فراروي كشاورزي به ويژه شاليزارها در منطقه است.

وي با اشاره به تغييرات آب و هوايي  و وجود تغيير كابريها در اراضي شاليزاري در جهان افزود: موسسه تحقيقات برنج كشور با سابقه 50 سال تحقيقات در خصوص شاليزارها مي‌تواند نقش مهم رهبري در هدايت پروژه شاليزارهاي منطقه در مسائل حل مشكلات فنوتيپي، ژنوتيپي و تنش‌هاي محيطي را ايفا كند.

دكتر شهدي كومله با اشاره به توانمندي بالاي ايران و وجود ظرفيت‌هاي مناسب براي حل مشكلات فراروي كشاورزي منطقه خاطرنشان كرد: در اين اجلاس تبادل علمي پروژه‌هاي مشترك در 10 كشور بررسي و ارائه مي‌شود و از سوي 10 كشور عضو، ايران به عنوان يك موقعيت ممتاز براي حل مشكلات شاليزارها مطرح است.

وي با اشاره به شناسايي توانمندي ها و اخذ گزارش هاي كشورهاي عضو اين اجلاس از سوي موسسه تحقيقات برنج كشور تصريح كرد: اين موسسه گام‌هاي بسيار موثري را در حل مشكلات شاليزارهاي منطقه مي‌تواند بر دارد و در اين خصوص نقش اول را ايفا مي‌كند.

وي ادامه داد: در حال حاضر 21 استان كشور به ويژه گيلان تحقيقات زيادي در خصوص شاليزارها انجام و عملياتي شده است و اين تحقيقات در سطح بين المللي نيز توانمندي‌هاي بالاي ايران را نشان مي‌دهد.

1391/07/04
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal