صادرات محصولات گلخانه‏ای استان یزد به کشورهای روسیه و عراق

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد از صادرات عمده محصولات گلخانه‏ای استان یزد در حال حاضر به کشورهای روسیه و عراق خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی یزد، سیدجمال سجادی‏‏‌پور گفت: استان یزد با سطح زیر کشت 1250 هکتار گلخانه و تولید سالانه 360 هزار تن محصولات گلخانه‏‏ای که غالبا خیار سبز است، سهم بسزایی در رفع نیاز بازارهای داخلی و خارجی دارد.

وی با بیان این که در سال گذشته 360 هزار تن محصولات گلخانه‌ای در استان یزد تولید شد، گفت: محصولات گلخانه‏ای استان در حال حاضر به کشورهای روسیه و عراق صادر می‌شود که عمده‎‎ترین بخش صادرات محصولات استان به کشور روسیه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد با بیان این که کاهش ارزش پول روسیه بر واردات این کشور تاثیر داشته است به طوری که صادرکنندگان خیارسبز برای بازگشت پول محصول خود در مقطعی دچار مشکل شدند، گفت: با این حال تاخیر در انتقال وجه ناشی از صادرات محصولات گلخانه‎‎ای نسبت به سال‎‎های قبل کمتر شده است، اما به دلیل تحریم‌ها این تاخیر همچنان وجود دارد.

وی وضعیت بازار عراق را برای خرید محصولات گلخانه‎‎ای استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: بازار عراق ظرفیت خوبی برای صادرات محصولات گلخانه‎‎ای استان یزد دارد و با برقراری ثبات در این کشور به عنوان یکی از بازارهای محصولات گلخانه‎‎ای مورد توجه قرار خواهد گرفت.

سجادی‌پور درباره تک‌محصولی بودن محصولات گلخانه‌‏‏ای استان گفت: تک‌محصولی بودن، ناشی از تقاضای بازار است چرا که در مقطعی به کاشت سایر محصولات در گلخانه‌ها اقدام شد اما بازار مناسبی به دست نیاورد.

وی با تاکید بر این که بازار خیار سبز گلخانه‌‏‏ای در استان جا افتاده است، ادامه داد: تقاضای بازار، تنوع کشت را رقم خواهد زد و در حال حاضر تنها بازار محصول خیارسبز تضمین شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: کشت محصول خیارسبز در گلخانه‌ها با توجه به بازار صادرات مناسب آن، توجیه اقتصادی دارد اما کشت سایر محصولات برای رسیدن به این جایگاه زمان و انرژی زیادی را می‎‎طلبد.

1394/02/06
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal