راه های توسعه همکاری های سازمان جنگل ها و مرکز پژهش های مجلس بررسی شد

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس بر نگاه فرابخشی به مسئله جنگل‌ها، مراتع و محیط زیست تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان جنگل‌ها، کاظم جلالی در دیدار با رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، گفت: نباید مسئولیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی را تنها متوجه سازمان حفاظت از محیط ‌زیست یا سازمان جنگل‌ها دانست.

وی با اشاره به این که ایران در بخش خشک کره زمین قرار گرفته است، افزود: مشکل کم‌آبی از مسائل جدی پیش‌روی کشور است که باید برای مقابله با آن تصمیماتی جدی و عملی اتخاذ شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه با اشاره به مشکلات کمبود آب در استان‌های مختلف کشور تصریح کرد: مشکل کمبود آب، بیشترین آسیب را در بخش کشاورزی و دامداری به وجود آورده است. وی در خصوص اهمیت حفظ جنگل‌ها و مراتع کشور تأکید کرد: توسعه پایدار باید سرمشق ادبیات توسعه‌ای کشور قرار گیرد، زیرا روند پیشرفت با چشم‌پوشی از موضوع جنگل‌ها و محیط ‌زیست خُسران را به دنبال خواهد داشت.

کاظم جلالی، با تأکید بر لزوم توجه همگانی به حفظ جنگل‌ها و مراتع کشور، افزود: با آگاهی یافتن مردم و مسوولان از پیامدهای ناگوار تخریب و از بین بردن مراتع و جنگل‌ها، می‌توان از تخریب این موهبت الهی جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: رسانه‌ ملی، مطبوعات و خبرگزاری‌ها وظیفه سنگینی در ترویج فرهنگ حفظ جنگل‌ها و جلوگیری از تخریب آنها برعهده دارند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره حفظ منابع طبیعی، تصریح کرد: مسوولان دستگاه‌های مختلف باید نگاه ویژه‌ای به حفظ جنگلها و مراتع داشته باشند، زیرا مقام معظم رهبری تخریب جنگل‌ها و عوامل طبیعى را براى کشور ضایعه‌آفرین دانسته‌اند.

وی با اشاره به تهیه سند جامع آب در این مرکز، اظهار داشت: مرکز پژوهش‌های مجلس آماده است تا گزارش‌های پژوهشی در خصوص تخریب و کاهش جنگل‌ها و مراتع کشور تهیه و راهکارهای کارشناسی درباره رفع و کاهش این روند ارائه کند.

در این نشست، خداکرم جلالی معاون وزیر و رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز حفظ جنگل‌ها و منابع طبیعی را از مسائل مهم کشور دانست و گفت: متأسفانه پیشرفت زندگی بشری و گسترش روزافزون مصرف انرژی، تخریب محیط زیست را به همراه داشته است که کشورمان نیز از این دایره مستثنی، نیست.

وی با بیان مشکلات کمبود آب و اهمیت حفظ جنگل‌ها و مراتع کشور، افزود: ایران در بین 156 کشور دارای جنگل مقام چهل و پنجم را داراست که باید با گسترش فرهنگ جنگل‌کاری و محافظت از آن‌ بر حفظ و تقویت این جایگاه کمک شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به کارشناسی و کاربردی بودن گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، تصریح کرد: سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور علاقه‌مند است تا از ظرفیت و توان کارشناسی این مرکز به نحو مطلوب بهره‌مند شود و همکاری و تعامل نزدیکی با مرکز پژوهش‌های مجلس داشته باشد.

1393/09/11
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal