اجرای عملیات بیابان‌زدایی در 40 هزار هکتار از اراضی/ منشا گرد و غبار اخیر خارجی است
معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از خارجی‌بودن منشأ گرد و غبار اخیر خبر داد و گفت: در حال حاضر مقابله با بیابان‌زایی در خارج از مرزها به ویژه عراق به دلیل مشکلات موجود و ناامنی در این کشور امکان‌پذیر نیست، اما در سال جاری بیابان‌زدایی در سطح 40 هزار هکتار در استان‌های مختلف آغاز شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا،پرویز گرشاسبی اظهار کرد: پدیده گرد و غبار اخیر که از مناطق غربی شروع شد و به استان البرز و نزدیکی پایتخت رسید، منشأ خارجی دارد که منشأ آن عراق بوده است و علی‌رغم تفاهم‌های صورت گرفته برای جنگل‌کاری در سطح 300 هزار هکتار در این کشور، به دلیل ناامنی عراق امکان‌پذیر نیست، اما عملیات بیابان‌زدایی و جنگل‌کاری در داخل کشور در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: در سال جاری حدود 40 هزار هکتار عملیات بیابان‌زدایی و جنگل‌کاری انجام شده است که حدود 7500 هکتار آن در ارومیه، 7000 هکتار آن در خوزستان و مابقی در دیگر استان‌ها مانند آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و غیره آغاز شده است.
معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: عملیات بیابان‌زدایی شامل جنگل‌کاری، بوته‌کاری، نهال‌کاری و حدود 500 هکتار نیز مالچ‌پاشی است.
مهرفرد گفت: تامین حق‌آبه‌های کشاورزی و تالاب‌ها وظیفه وزارت نیرو است که علی‌رغم مصوبه‌های دولتی هنوز حق‌آبه‌ها تامین نشده است، چرا که به نظر می‌رسد مشکل در کمبود منابع آبی است و اگر بخواهیم حق‌آبه‌ها را به حالت سابق بازگردانیم باید برخی تولیدات کشاورزی متوقف شود که در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.
وی تصریح کرد: برای تامین حق‌آبه‌های کشاورزی و تالاب‌ها باید ابتدا الگوی کشت محصولات کشاورزی تغییر کند و براساس میزان مصرف آب بهینه شود همچنین چاه‌های غیرمجاز تعطیل شوند تا بتوانیم تالاب‌های کشور را احیاء کنیم.


1394/12/05
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal