پیش‌بینی تولید 250 هزار تن لیموترش در استان فارس

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس پیش‌بینی کرد در سال جاری بیش از 250 هزار تن لیموترش در این استان برداشت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی فارس، مهندس مجیدرضا پاکاری اظهار داشت: برداشت لیموترش در فارس از اواخر مرداد ماه امسال آغاز و تا پایان مهر ماه ادامه دارد که پیش‌بینی می‌شود، حدود 250 هزار تن لیموترش برداشت و جهت مصرف تازه‌خوری و مراکز فرآوری عرضه شود.

وی تصریح کرد: برداشت لیموشیرین نیز از ابتدای مهر ماه آغاز و پیش‌بینی می‌شودد در سال جاری حدود 600 هزار تن محصول لیموشیرین از باغات استان برداشت شود.

مدیر امور باغبانی فارس خاطرنشان کرد: استان فارس با سطح زیر کشت 63 هزار هکتار مرکبات و تولید سالانه بیش از یک میلیون و 470 هزار تن محصول، مقام دوم کشوری از لحاظ سطح زیر کشت و تولید به خود اختصاص داده است.

وی افزود: برداشت مرکبات استان فارس از شهریور ماه سال 94 آغاز و تا پایان اردیبهشت ماه 95 ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری تولید محصول لیموترش نسبت به سال گذشته با افزایش تولید همراه باشد و سایر گونه‌های مرکبات از جمله پرتقال، نارنگی، لیموترش و سایر مرکبات نیز تولید محصولی مشابه سال گذشته داشته باشند.

پاکاری تصریح کرد: گرچه در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی‌های پی‌درپی و کاهش منابع آب، استان فارس با محدودیت‌هایی در بخش باغبانی مواجه شده است، اما باغداران مرکبات به دلیل تجارب مثبتی که از باغات تجاری دارند همچنان نسبت به توسعه باغات مرکبات تجاری اقدام می‌ورزند.

به گفته وی، در سال‌های اخیر، احداث مراکز درجه‌بندی (سورت) و بسته‌بندی مرکبات در شهرستان‌های جهرم، داراب، فسا و ... باعث تحول در بازار و فروش محصول مرکبات فارس شده است بنابراین در صورت احداث انبارهای سرد در باغات مرکبات و برداشت به موقع و نگهداری این محصول در انبارهای سرد، ضمن حفظ محصول از خطر سرمازدگی زمستانه و جلوگیری از افزایش ضایعات در زمان نگهداری و پیشگیری از آفت و قیمت مناسب محصول به دلیل عرضه به موقع، منافع باغداران نیز تأمین خواهد شد.

مدیر امور باغبانی فارس، از برداشت 620 هزار تن محصول انگور در سال جاری از باغات استان تا اواخر مهر ماه خبر داد و اظهار داشت: برداشت انگور از سطح باغات از اواسط خرداد ماه در مناطق گرمسیری برای ارقام پیش‌رسی مانند یاقوتی آغاز شد و برداشت سایر ارقام انگور مانند عسکری، خلیلی، ریش بابا، رطبی و ... تا اواخر مهر ماه در شهرستان‌های انگورخیز استان ادامه خواهد داشت.

وی افزود: همچنین در سال جاری، برداشت انگور از باغات انگور ایستاده (روسیمی) انجام گرفته که این روش به دلیل برخورداری از مزیت‌هایی چون افزایش عملکرد و کیفیت برتر در مقایسه با روش‌های سنتی، روند توسعه چشمگیری داشته و جزو اولویت‌های سازمان و مدیریت باغبانی است.

پاکاری یادآور شد: در سال جاری اقدامات خوبی توسط سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در زمینه اعطای تسهیلات برای اصلاح و احیای باغات و همچنین پرداخت تسهیلات بلاعوض به منظور توسعه آبیاری نوین و قطره‌ای در این استان  صورت گرفته و در دستور کار است که امیدواریم در سال‌های آینده شاهد افزایش تولید محصولات باغی، از لحاظ کمی و کیفی باشیم.
1394/05/27
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal