کاهش 28 درصدی بیماری های دامی با افزایش واکسیناسیون


رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با افزایش حجم واکسیناسیون، در پنج ماهه سالجاری مجموع بیماری های دامی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 28 درصد کاهش داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،  مهدی خلج در نشست خبری به مناسبت هفته دولت در تشریح عملکرد دو سال گذشته، افزود: با وجود کمبود نیروی انسانی و اعتبارات لازم طی دو سال گذشته با افزایش حجم واکسیناسیون در کنترل بیماری های دام سبک و سنگین به موفقیت های مطلوبی دست پیدا کردیم.
وی درباره افزایش دو درصدی حجم واکسیناسیون، اظهار داشت: در پنج ماهه امسال 124 میلیون و 600 هزار نوبت پوشش واکسیناسیون انجام شد در حالی که در مدت مشابه سال گذشته تعداد واکسیانسیون 124 هزار و 400 نوبت بوده است.
وی تصریح کرد: البته برای کنترل بیماری های سریع الانتشار که قدرت خسارت زایی بالایی دارند در پنج ماهه سال گذشته حدود 92 میلیون و 700 هزار نوبت واکسیناسیون انجام دادیم که این میزان در سال 94 به 102 میلیون و 500 هزار مورد رسیده است.
وی ادامه داد: کاهش 68 درصدی بیماری ویروسی تب برفکی، کاهش 20 درصدی بیماری شاربون و کاهش 55 درصدی طاعون نشخوارکنندگان کوچک از اقدامات موثر سازمان دامپزشکی کشور است.
مقابله با بیماری تب مالت در گرو تامین اعتبار 123 میلیاردی
وی درباره کنترل بیماری تب مالت که مورد تاکید دولت و مجلس شورای اسلامی است، گفت: برای مبارزه همه جانبه با بیماری تب مالت نیازمند نیروی انسانی کافی و 123 میلیارد تومان اعتبار هستیم درهمین راستا برنامه راهبردی کنترل بیماری تب مالت در قالب یک کتاب تهیه و به دولت و مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است.
به گفته وی، در پنج ماهه سال 94 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 25 میلیون و 650 هزار نوبت واکسیناسیون برای بیماری تب مالت انجام شد که نسبت به مدت مشابه 36 درصد افزایش عملکرد را نشان می دهد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: بیماری هاری در پنج ماهه سالجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 162 هزار نوبت واکسیناسیون 10 درصد افزایش عملکرد را نشان می دهد.
خلج درباره کاهش ورود دام زنده مجاز و غیرمجاز به کشور، گفت: طی 18 ماهه گذشته با تلاش های وزارت جهادکشاورزی و سازمان دامپزشکی، هیچگونه وارداتی از آسیای میانه و افغانستان نداشته ایم و از ورود این دام ها به کشتارگاه ها جلوگیری شده است.
وی اضافه کرد: متاسفانه در مرز پاکستان با ایران به دلیل مرز وحشی و صعب العبور نمی توانیم آنگونه که باید جلوی ورود دام زنده غیرمجاز را بگیریم، اما تلاش داریم در ورود دام زنده به کشور از منطقه سیستان و بلوچستان مداخله کنیم و مخاطرات بهداشتی را به حداقل برسانیم.
وی تصریح کرد: به دستور وزیر جهادکشاورزی و تعامل سازمان دامپزشکی کشور، استانداران مناطق مرزی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیروی انتظامی در مرز سیستان و بلوچستان ورود دام زنده غیرمجاز به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.
امکان نقل و انتقال دام، طیور و آبزیان در سامانه یکپارچه قرنطینه ای
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: طبق موافقتنامه سازمان دامپزشکی با ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان راهداری و جاده ای و وزارت اطلاعات هرگونه تردد دام، طیور، آبزیان و فرآورده های دامی از طریق سامانه الکترونیکی یکپارچه قرنطینه ای انجام خواهد شد که با عملیاتی شدن آن به اهداف مورد نظر در این بخش خواهیم رسید.
وی ادامه داد: طی دو سال گذشته سازمان دامپزشکی کشور با اعمال تدابیر علمی، مدیریت جدی، عکس العمل به موقع و مدیریت زمان توانست بیماری های خسارت زای لمپی اسکین، سوش جدید تب برفکی، بیماری مرس (شتر)، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و بیماری خونریزی دهنده قزل آلا را کنترل کند.
پایش مجدد آنفلوانزای فوق حادپرندگان در تابستان امسال
رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گفت: تاکنون 68 هزار نوبت بازدید از مراکز مرتبط پرورش، کشتارگاه ها و بازارچه های عرضه پرندگان انجام دادیم به طوری که طی این مدت 101 هزارو 400 نمونه برداری انجام شد که روی نمونه ها 154 هزار آزمایش سرمی و مولکولی و 208 هزار خودروی مرتبط با حمل و نقل طیور شستشوی داده شده است.
وی با بیان اینکه آمادگی مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را داریم، افزود: در حال حاضر شرایط برای پایش مجدد واحدهای پرورش دهنده طیور در تابستان امسال فراهم است تا برای فصل سرما آمادگی لازم را برای مقابله با این بیماری داشته باشیم.
خلج درباره بیماری خونریزی دهنده قزل آلا (وی.اچ.اس) تصریح کرد: طبق تحقیقات صورت گرفته، بیماری وی.اچ.اس از سال 1363 در مزارع پرورش ماهیان سردآبی به شکل محدود دیده شده بود اما در اردیبهشت ماه سال 92 این بیماری شیوع یافت.
وی اظهار داشت: در سال 92، حدود 322 مزرعه پرورش ماهیان سردآبی ما با این بیماری درگیر شدند که در سال 93 این تعداد به 156 مزرعه کاهش یافت.
به گفته خلج، این تعداد در پنج ماهه نخست امسال نیز به 23 مزرعه رسید که 63 درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.
جذب 400 نفر نیروی انسانی بزودی
رئیس سازمان دامپزشکی کشور به کمبود شدید نیروی انسانی در سازمان دامپزشکی اشاره کرد و گفت: سال گذشته به دستور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی امکان جذب 1200 نیرو در این سازمان داده شد که بلحاظ محدودیت درآمدهای دولت ناشی از کاهش درآمدهای نفتی این امر محقق نشد.
وی ادامه داد: پس از گرفتن آزمون توسط سازمان سنجش کشور، قرار شد در مرحله اول 400 نیرو جذب و به خدمات بهداشتی و درمانی سازمان دامپزشکی کشور اضافه شود، البته این درحالیست که امسال به همین میزان نیرو بازنشسته می شوند.
وی ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک بتوانیم با تامین اعتبارات لازم 800 نیروی باقیمانده را که کارهای مجوز جذبشان از قبل انجام شده را بکار بگیریم.
صدور 20 تن میگو به روسیه
خلج گفت: پروتکل بهداشتی ایران و روسیه نهایی شده و علاوه بر آن کد ای.سی را به تعداد قابل توجه برای فرآورده های شیلاتی صادر کردیم که تاکنون برای روسیه 7 کشتارگاه صنعتی، 4 کارخانه صنایع لبنی و 4 کارخانه خوراک دام با کد ای آر را و 19 مرکز صنایع شیلاتی را داده ایم.
وی با بیان آنکه تبادل هیات های علمی دامپزشکی بین ما و روسیه در حال انجام است، افزود: اخیرا نخستین محموله 20 تنی میگوی ایران به روسیه صادر شده و امیدواریم صادرات به روسیه در بخش آبزیان و طیور استمرار یابد.
وی ادامه داد: مشکل صادرات گوشت مرغ و تخم مرغ به عراق و افغانستان نیز از لحاظ پروتکل های بهداشتی برطرف شده و اگر مشکلی وجود دارد بین تجار کشورهای طرفین است که باید حل شود.
محدودیت دانشگاه های دامپزشکی الزامی است
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: متاسفانه تعدد مراکز دانشگاهی دامپزشکی و فارغ التحصیلان بیکار در کشور ما درحدی است که می تواند شرایط را برای رقابت کاری ناسالم ایجاد کند و کیفیت را مورد تهدید قرار دهد.
وی اضافه کرد: به طور مثال در فرانسه و برزیل حداکثر بین 5 تا 7 مرکز دانشگاهی دامپزشکی وجود دارد این درحالیست که پتانسیل این کشورها چند برابر پتانسیل کشورماست، اما ما همچنان با تعدد مراکز دانشگاهی و فارغ التحصیلان در این بخش مواجه هستیم.
خلج در راستای افزایش کیفیت در بخش بهداشت و درمان دامپزشکی و منافع ملی از وازرت علوم محدودیت احداث دانشگاه ها، آموزشگاه های غیرانتفاعی و پذیرش دانشجویان دامپزشکی را خواستار شد.
1394/06/09
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal