تامين 95 درصد واكسن‌هاي دامي و 60 درصد واكسن طيور توسط مؤسسه واكسن رازي

رييس مؤسسه تحقيقات واكسن و سرم سازي رازي از توليد واكسن «لپتوسپيروز» در اين موسسه خبر داد و گفت: اين دارو به عنوان واكسن بيماري مشترك انسان و دام استفاده مي‌شود و در مراحل نهايي توليد قرار دارد و پيش‌بيني مي‌شود سال آينده به بازار عرضه شود.به گزارش ايسنا، دكتر هادي فاميل قدكچي رييس موسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي روز سه‌شنبه، در يك نشست خبري، ضمن تبريك ايام‌الله دهه فجر و سالگرد پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي اظهار كرد: موسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي بالغ بر 7 نوع فرآورده‌ي بيولوژيك واكسن و سرم‌هاي درماني مربوط به بهداشت عمومي، دام و طيور را توليد مي‌كند.

به گفته وي، دانش فني موجود در اين موسسه بيشتر از ميزاني است كه در جامعه برآورد شده و هم اكنون كشورهاي آفريقايي و آمريكاي جنوبي به دنبال كسب اين دانش از ما هستند.

وي با اشاره به توليد تخم مرغ SPF افزود: موسسه رازي 7 نوع واكسن پزشكي را از 9 فرآورده توليد مي‌كند كه از آن جمله مي‌توان به واكسن‌هاي DTT ، MMR، فلج اطفال و سرم‌هاي درماني ضد مارگزيدگي و عقرب گزيدگي اشاره كرد.

قدكچي خاطرنشان كرد: هم اكنون بر روي توليد واكسن تب برفكي روغني با همكاري نماينده‌ي سائو كار مي‌كنيم كه در مرحله ارزيابي آزمايشگاهي قرار دارد.

وي با اشاره به كمك‌هاي اعتباري محدود از سوي دولت تصريح كرد: موسسه در حوزه دامي بالغ بر 95 درصد واكسن‌هاي دامي و نزديك به 60 درصد واكسن طيور را تامين مي‌كند و بخش اعظم اعتبارات مورد نظر موسسه نيز براي انجام كارهاي پژوهشي از فروش محصولات موسسه تامين مي‌شود.

قدكچي در ادامه با اشاره به فعاليت‌ها و دستاوردهاي موسسه تصريح كرد: موسسه تحقيقات رازي توليد واكسن ماهي را از سال گذشته آغاز كرده و در اين زمينه هم اكنون در ابتداي راه قرار داريم.

وي با اشاره به توليدات امسال موسسه خاطرنشان كرد: واكسن TTR آماده عرضه بوده است و در حال حاضر در مرحله قيمت‌گذاري قرار دارد . محصول گامبورو نيز كه از سال گذشته كار توليد آن در موسسه سرم سازي شعبه مشهد آغاز شده در مرحله قيمت گذاري براي عرضه به بازار قرار دارد. نياز كشور به اين محصول بين يك و نيم تا دو ميليارد دوز است كه هم اكنون موسسه توليد 600 ميليون دوز آن را تامين مي‌كند.

وي افزود: واكسن بروسلوز قطره چشمي نيز در موسسه توليد شده كه هم اكنون در ليست انتظار قيمت‌گذاري قرار دارد.

قدكچي با اشاره به توليد كيت تشخيص يون در موسسه طي سال جاري گفت: راه‌اندازي مجدد خط واكسن لارنگو كه به دليل مشكلات فني تعطيل شده بود از ديگر اقدامات موسسه در سال جاري است كه در صورت تاييد به بازار عرضه خواهد شد.

وي با اشاره به حجم محصولات توليد شده در موسسه گفت:‌هم اكنون 30 ميليون دوز واكسن انساني يكصد هزار آمپول ضد مار و عقرب‌گزيدگي در كشور توليد مي‌شود در حوزه دام نيز 300 ميليون دوز واكسن توليد مي‌كنيم.

قدكچي در ادامه يادآور شد: موسسه در حوزه طيور تا كنون 3 ميليارد دوز محصول توليد كرده كه قرا راست حدود يك ميليارد دوز به حجم محصولات توليد شده اضافه شود.

وي با اشاره به صادرات محصولات توليد شده موسسه افزود: برآورد ريالي كار انجام شده و موسسه براي توليد سرم‌هاي ضد مارگزيدگي و عقرب گزيدگي يكصد يورو، براي آمپول قيمت‌گذاري شده است.

 

قدكچي تصريح كرد: مجموع ارزي فرآورده‌هاي رازي 300 ميليون دلار در سال پيش‌بيني مي‌شود كه با قيمت ناچيزي در كشور توليد مي‌شود اين در حالي است كه نزديك به 10 تا 15 ميليون دلار از دولت كمك مي‌گيريم و اين به معناي صرفه‌جويي ارزي براي كشور در شرايط فعلي تحريم است.وي افزود: براي افزايش قيمت‌ها پيشنهاداتي داريم كه بايد مصوب شود تا مجبور به توقف خطوط توليد نباشيم. به دليل انجام مطالعات بازار توسط موسسه اميدواريم در سال آينده بهتر از امسال رشد كنيم.

قدكچي تصريح كرد: موسسه سرم سازي رازي طرح كلان دستيابي به دانش فني را در شوراي عالي عتف به تصويب رسانده و در اين زمينه نزديك به 40 زير پروژه داريم كه فعاليتهاي اوليه‌ي آن آغاز شده و به زودي محصولات اوليه‌ي آن وارد بازار مي‌شود.

وي با اشاره به توليد واكسن هپاتيت و تخم مرغ SPF در اين موسسه افزود: واكسن هپاتيت به وزارت بهداشت عرضه شده و به دنبال اخذ مجوز براي عرضه آن به بازار هستيم. همچنين سال گذشته واكسن دو ظرفيتي فلج اطفال را عرضه كرديم كه مورد استفاده وزارت بهداشت قرار گرفت.

رييس موسسه رازي در ادامه با اشاره به همكاري‌هاي بين‌المللي موسسه افزود: هم اكنون با كشور پاكستان در حوزه‌ي فروش واكسن تب برفكي و انتقال تكنولوژي توليد آن در حال مذاكره و با كشورهاي سوريه، زيمبابوه، سودان در آفريقاي و با كشور اكوادور در آمريكاي جنوبي نيز براي توليد واكسن و انتقال تكنولوژي در حال ارتباط هستيم. همچنين در حوزه‌هاي پزشكي با كره جنوبي، هند و MBI هلند براي انتقال تكنولوژي در حال مذاكره و ارتباط هستيم.

وي خاطرنشان كرد: حوزه فرآورده‌هاي بيولوژيك و واكسن از جمله حوزه‌هاي هايتك محسوب مي‌شود و ما نيز براي اين كه از دنيا عقب نباشيم و بتوانيم اطلاعات خود را به روز رساني كنيم با برخي از كشورها در حال انتقال تكنولوژي و يا كسب تكنولوژي هستيم.

قدكچي با اشاره به نوع صادرات انجام شده در موسسه گفت: صادرات در موسسه به دو شكل رسمي و غير رسمي انجام مي‌شود كه در اين زمينه در كشور تاجيكستان محصولات ما به ثبت رسيده و به دنبال ثبت محصولات خود در كشورهاي لبنان، سوريه و پاكستان هستيم. در زمينه صادرات غير رسمي نيز صادرات به كشورهاي افغانستان، پاكستان، عراق و آسياي ميانه انجام مي‌شود كه رويكرد اصلي ما در سالهاي آينده ساماندهي صادرات محصولات و ثبت آنها در ساير كشورهاست.

قدكچي با بيان اين كه موسسه رازي از 6 شعبه استاني در كشور برخوردار است، گفت: اين شعبات بر اساس نيازهاي استراتژيك تعريف شده در مشهد، اهواز، شيراز، كرمان، مرند و اراك قرار دارد كه تامين نيازهاي منطقه و انجام پژوهش‌ها بر عهده اين شعبات است و ما نيز ارتباط خوبي با اين مراكز استاني داريم.

قدكچي با اشاره به امكانات موجود در موسسه اظهار كرد: در زمينه‌ي توسعه‌ي فضاي فيزيكي سه پروژه كلان از سال 82 در موسسه تعريف شده كه متاسفانه به علت كمبود اعتبارات تامين نشده است. در اين زمينه پرونده به معاونت فناوري رياست جمهوري انتقال داده شده كه اميدواريم بتوانيم در اين زمينه از امكانات دولتي نيز استفاده كنيم.

قدچكي تصريح كرد: يكي ديگر از اقدامات موسسه رازي در حال حاضر توسعه اراضي كردان براي توليد سرم‌هاي درماني است كه به اين منظور بايد حدود 200 راس اسب نگهداري شود كه اين خود نيازمند سرمايه‌گذاري است.

قدكچي با اشاره به نيروهاي انساني فعال درموسسه و تمهيداتي كه موسسه براي آنها قائل شده است، گفت: در حوزه نيروي انساني يكي از سرمايه‌هاي عظيم ما قبل از زيرساخت‌هاي موسسه بحث دانشمندان و اعضاي هيات علمي موسسه هستند از آنجايي كه دانش فني توليد واكسن در دنيا و كشور انحصاري است همكاران ما بر اساس تجربه خود اين دانش را در توليد 90 سال كسب، بهينه و منتقل كردند كه به عنوان يك پتنت در كشور محسوب مي‌شود. حفظ اين دانش فني نيازمند الزاماتي است كه در اين زمينه موسسه به بحث استخدام و توجه به نيروهاي بازنشسته، پرداخت‌هاي مالي توجه كرده چه بسا كه نيروهاي انساني در موسسه در حوزه بيولوژيكي فعاليت مي‌كنند و بايد رضايت شغلي آنها فراهم شود. همچنين بحث خروج نيروي انساني را هم به حداقل خواهيم رساند.

1391/11/18
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal