اشتغال 120هزار دانش آموخته كشاورزي با بهره برداري از 700 شهرك كشاورزي

 

سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي گفت: اصفهاني‌ها در بخش كشاورزي الگوي ديگر شهرهاي كشور هستند همان‌طور كه در معماري و رسيدگي به مراكز جهان گردي و صنعت نيز اصفهان الگو است. به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر محمد حسين انصاري فرد در جمع خبرنگاران اظهار كرد: ما معتقد هستيم كه اگر تمام كشاورزان نقاط ايران مانند كشاورزان اصفهاني كار كنند شاهد رشد و توسعه كشور خواهيم بود. وي افزود: به عنوان نمونه متوسط توليد گندم آبي در كشور پايين‌تر از ‌٤ تن است، اما در استان اصفهان اين رقم ‌٦/٤ تن است، اين در حالي است كه تنها سه درصد از اراضي كشاورزي در استان اصفهان قرار دارد و اين استان ‌٦ درصد توليدات كشاورزي را به خود اختصاص داده و اين امر گوياي اين است كه متوسط بهره وري استان اصفهان در توليدات كشاورزي دو برابر است. وي تصريح كرد: پتانسيل كشاورزي در استان اصفهان بالا است در حاليكه در استان‌هاي همجوار اصفهان به ويژه غرب آن متوسط بارندگي بيش از ‌٤٠٠ ميليمتر است، اما در استان اصفهان اين ميزان ‌١٤٠ ميليمتر است. انصاري‌فرد ادامه داد: با اينكه اصفهان يك سوم شهرهاي همجوار خود بارندگي دارد، اما توليدات خوبي داشته هر چند از تمام پتانسيل‌هاي خود استفاده نكرده است. سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي بيان كرد: ضريب بهره‌وري آب در كل كشور ‌٤١ درصد است و اين در حالي است كه متوسط جهاني ضريب بهره‌وري ‌٦٥ درصد و در برخي از كشورهاي توسعه‌يافته ‌٧٥ درصد است و بهره‌وري پايين آب در كشور موجب شده دچار بحران آب بشويم.

وي افزود: معتقد هستيم كه بحران آب نداريم بلكه با مشكل مديريت منابع آبي در كشور مواجه هستيم چراكه از ‌٨ ميليون هكتار اراضي آبي كمتر از ‌١٠ درصد آن آبياري نوين و تحت فشار و ‌٩٠ درصد به صورت غرقابي محصولات خود را آبياري مي‌كنند. وي خاطرنشان كرد: بايد هم شبكه‌هاي آبياري نوين باشند و هم با توسعه آبياري تحت فشار در برخي از مناطق تا سه برابر صرفه جويي داشته باشيم. انصاري فرد گفت: در استان اصفهان تا پايان سال گذشته ‌٣٦ هزار هكتار و در سال جاري ‌١٨ هزار هكتار از اراضي نيز به صورت قطره‌اي آبياري شده‌اند و جهاد كشاورزي درصدد است تا آبياري تحت فشار را توسعه دهد. وي با اشاره به موارد ديگر براي صرفه جويي آب افزود: اصلاح الگوي كشت از جمله برنامه‌هاي صرفه جويي در آب است به طوريكه از كشت گياهان با مصرف آب بسيار جلوگيري كرده و از بذرهايي استفاده شود كه در خشكي و شوري مقاوم باشد. وي در خصوص كشت گندم پيشرو اظهار كرد: اين نوع گندم اگر در سه نوبت آخر كه مرحله حياتي آبياري است آبياري نشوند تنها ‌٢٥ درصد افت توليد دارد. وي ادامه داد: توسعه مكانيزاسيون، تسطيح اراضي به صورت ليزري و توسعه گلخانه‌ها از جمله اقداماتي است كه تاكنون براي صرفه‌جويي آب انجام داده‌ايم. انصاري‌فرد تصريح كرد: پيش‌بيني مي‌شود با احداث ‌٤٥ هزار هكتار گلخانه جديد در برنامه پنجم توسعه، حداقل ‌٤٠٠ هزار هكتار از اراضي كه عمدتا جاليز، سبزي و صيفي جات هستند آزاد شود. مشاور وزير جهاد كشاورزي در خصوص خاك كه از منابع پايه كشاورزي است، افزود: بارندگي در اراضي شيب‌دار و استفاده بي رويه داز خاك و كود و سموم موجب فر سايش خاك مي‌شود.

وي بيان كرد: براي جلوگيري از شستشوي خاك در اراضي شيب‌دار بايد اراضي كم بازده را به باغات مثمر و جنگل‌هاي دست كاشت تبديل كرد. انصاري‌فرد افزود:80 درصد كشاورزان كشور بيسواد هستند در حاليكه در چهار سال گذشته بيش از ‌٦٥ هزار نفر فارغ‌التحصيل كشاورزي فعاليت مي‌كردند. وي بيان كرد: دو ميليون و ‌٣٦ هزار نفر بهره‌بردار در بخش دام و طيور داريم كه تنها ‌٢٥ هزار نفر آنها تحصيلات دانشگاهي دارند و اين معضل بزرگي است كه براي رفع آن دوره‌هاي آموزشي ترويجي را در دستور كار قرار داديم. مشاور وزير جهاد كشاورزي خاطرنشان كرد: براي تسهيل ورود دانشگاهيان به عرصه كشاورزي اقداماتي انجام داده‌ايم از جمله اينكه تاكنون بيش از ‌٣ هزار و ‌٢٠٠ شركت فني مهندسي كشاورزي ايجاد شده كه به كشاورزان مشاوره‌هاي فني مي‌دهند و از اين طريق ‌١٨ هزار فارغ‌التحصيل كشاورزي را به خدمت گرفتيم.

وي گفت: كلنگ احداث ‌٧٠٠ شهرك كشاورزي براي نخستين بار در كشور زده شده كه اگر به بهره‌برداري برسد ‌١٢٠ هزار فارغ‌التحصيل كشاورزي را به‌كار مي‌گيريم. انصاري‌فرد افزود: بيش از ‌٩٠ درصد غذاي اصلي در كشور توليد مي‌شود كه نشان‌دهنده خودكفايي در توليد عداي اصلي است و مي‌توانيم بزرگترين توليدكننده ارگانيك در جهان باشيم، چون از معدود كشورهايي هستيم كه در هر سال دوره خشك داريم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1388/10/23
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal