افزايش كيفيت داروهاي توليدي و توسعه صادرات داروهاي دامي؛ استراتژي وزارت جهادكشاورزي

وزير جهاد كشاورزي در پيامي به اولين كنگره بين‌المللي فارماكولوژي و علوم دارويي دامپزشكي اعلام كرد: توليد مواد اوليه دارويي، افزايش كيفيت داروهاي توليدي و توسعه صادرات داروهاي دامي به عنوان مهمترين استراتژي وزارت متبوع و سازمان دامپزشكي كشور بوده و وزارت جهاد كشاورزي و سازمان دامپزشكي كشور ‌بايد تمامي اقدامات تشويقي و كمك‌هاي تسهيلاتي خود را به تحقق اين امور معطوف كند.

به گزارش (ايسنا)، در اين پيام آمده است: « علم داروسازي در تاريخ پر افتخار پزشكي و دامپزشكي ايران به ويژه در سده‌هاي چهارم تا هفتم هجري كه اوج تمدن ايران بعد از اسلام است دانشمنداني چون محمد‌ابن زكرياي رازي، علي‌ابن مجوسي اهوازي، شيخ‌الرئيس ابوعلي‌سينا، ابوريحان بيروني و سيد اسماعيل جرجاني را تقديم عالم بشريت نمود.

متاسفانه پس از قرن هفتم روند رشد علمي كند يا به سكون گرائيد و در خصوص داروسازي نيز چنين شد. تا قبل از انقلاب شكوهمند اسلامي بيش از 95درصد داروهاي مورد نياز دامپزشكي كشور از خارج به صورت محصول نهايي آماده مصرف وارد مي‌شد. پس از انقلاب به ويژه در دهه‌هاي 70 و 80 به سرعت مسير خودكفايي را طي كرده و امروز صنعت داروهاي دامي كشور قادر به توليد 95 درصد نياز كشور است. اين صنعت گرچه در ابتدا با يارانه‌ها شروع به رشد كرده اما با حذف يارانه‌هاي دارو‌هاي طيور در سال 76 و حذف يارانه‌هاي داروهاي دامي در سال 86 و حذف يارانه‌هاي داروهاي دامي در سال 86 نشان داد كه صنعتي قدرتمند بوده و قادر به رقابت با توليدات مشابه وارداتي است. در حال حاضر ارزش توليدات اين صنعت ساليانه بيش از 150 ميليارد تومان بوده و واحدهاي جديد و خطوط توليدي جديد علاوه بر 138 كارخانه فعال به سرعت در حال ايجاد و بهره‌برداري است. وزارت جهاد كشاورزي و سازمان دامپزشكي كشور در راستاي چشم‌انداز ايران در افق 1404 استراتژي توسعه صادرات را به عنوان راهكاري بنيادي براي توسعه صنعت داروهاي دامي ترسيم نموده است. پرداختن صرف به نياز داخلي كه از محدوديت اجتناب‌ناپذيري برخوردار است و فكر كردن صرفا به نياز دام و طيور كشور امكان توسعه را محدود و صحنه رقابت را بيش از حد تنگ‌ مي‌كند. مزيت‌هاي نسبي ايران از جمله سرمايه، نيروي انساني تحصيل كرده و دانش فني موجود و فرهنگ مشترك مردم منطقه امكان صادرات داروهاي دامي را ممكن مي‌سازد و خوشبختانه در حال حاضر به ويژه در سال جاري از رشد قابل توجه‌اي برخوردار بوده است. در حال حاضر كشور از مرحله توليد انبوه گذشته و توجه به كيفيت از مهمترين دغدغه‌هاي اصلي است. بدون پرداختن به كيفيت امكان توسعه صادرات از يك سو و جلب رضايت مصرف‌كننده داخلي مقدور نيست. چنانچه دارويي كه مي‌تواند صادر شود توليد شود حتما در داخل كشور نيز مورد استقبال قرار مي‌گيرد.

با توجه به تعداد قابل توجه واحدهاي توليدي داروهاي دامي، توجه به توليد مواد اوليه اهميت زياد مي‌يابد. سياست‌هاي اتخاذ شده در چند سال گذشته در وزارت جهاد كشاورزي و سازمان دامپزشكي كشور تشويق و حمايت از توليد مواد اوليه دارويي است و خوشبختانه در سال 86 و 87 تعداد توليدكنندگان مواد اوليه رو به افزايش گذاشته اما كافي نيست، لذا اعلام مي‌كنم توليد مواد اوليه دارويي، افزايش كيفيت داروهاي توليدي و توسعه صادرات داروهاي دامي به عنوان مهمترين استراتژي وزارت متبوع و سازمان دامپزشكي كشور بوده و وزارت جهاد كشاورزي و سازمان دامپزشكي كشور ‌بايد تمامي اقدامات تشويقي و كمك‌هاي تسهيلاتي خود را به تحقق اين امور معطوف كند.

از توليد‌كنندگان نيز مي‌خواهم به مساله كيفيت به عنوان راز بقا در صنعت پر رقابت دارو در سطح جهان بيانديشند. حق مصرف‌كننده است كه كيفيت بهتر و قيمت پايين‌تر را بخواهد. نمي‌توان همواره با پرداخت يارانه يا وضع تعرفه‌هاي سنگين كفه را به نفع توليد داخلي سنگين كرد. از سويي از آنجايي كه سياست كلي سازمان دامپزشكي كشور در حوزه بهداشت دام توجه به امور پيشگيري است و در همين راستا در سال 76 يارانه‌هاي داروهاي طيور و در سال 86 يارانه‌هاي داروهاي دامي حذف و اعتبار آن صرف طرح‌ها و پروژه‌هاي پيشگيري سازمان دامپزشكي كشور شد، لذا فرض سازمان دامپزشكي بر آن است كه بتواند مانع از بيمار شدن دام شود و لذا در چشم‌انداز آتي اگر برنامه‌هاي پيشگيرانه سازمان تحقق يابد، بازار داخلي با محدوديت و رقابت بيشتري مواجه خواهد شد. توليد‌كنندگان بايد توجه داشته باشند كه با محدوديت بازار داخلي و توليد روز‌افزون دارو در سطح جهان و ظهور توليد‌كنندگان جديد در عرصه بين‌الملل، حركت به سمت كيفيت امري اجتناب‌ناپذير و مفهوم واقعي راز بقاست. توجه به كيفيت بازار داخلي را تثبيت و درهاي بازارهاي منطقه‌اي را به روي شما باز مي‌كند.

سازمان دامپزشكي به عنوان سازمان متولي بايد نظارت‌هاي خود را بر كيفيت توليدات تقويت و متمركز كند. در حال حاضر در كنار توليدات داخلي بخشي از نياز كشور وارد مي‌شود. سازمان دامپزشكي كشور ‌بايد برنامه‌ريزي كند تا هرچه كه نياز كشور است در داخل توليد و واردات به حداقل برسد. واردكنندگان نيز بايد به كيفيت آنچه وارد مي‌كنند اهميت دهند. سازمان دامپزشكي بايد نظارت‌هاي كافي را بر كيفيت داروهاي وارداتي دو چندان كند. هدف از اين كنگره بايد ارتقاء دانش فني ساخت و توليد دارو در كشور باشد مهمترين عنصر كيفيت در ساخت و توليد دارو داشتن دانش فني لازم است. متاسفانه در سال‌هاي گذشته به اين حوزه كمتر توجه شده و بيشتر سمينارها و همايش‌ها معطوف به مسائل اجرايي بوده است. آنچه در نهايت حرف اول و آخر را در كيفيت مي‌زند دانش فني در امر داروسازي است.»

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1387/07/14
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal