ضرورت حفاظت از اراضی ملی و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی
رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: سنددار کردن زمین های کشاورزی اولویت اول سازمان امور اراضی می باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، دکتر قباد افشار در دیدار با دکتر اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی با بیان این مطلب گفت: حفاظت از اراضی ملی و کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی امروز یک ضرورت است.
وی بر حفاظت از باغات در داخل کلانشهرهایی همچون تبریز تاکید کرد و افزود: متاسفانه در تهران حدود 10 هزارهکتار باغ داخل شهری به مسکن تبدیل و تغییرکاربری یافته است.
دکتر افشار با بیان اینکه از سال 1357 تا سال 1392 یک میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور تغییرکاربری یافته است و دیگر امکان تولید در آنها وجود ندارد، ادامه داد: رویکرد دولت یازدهم ، رویکردی مبنی بر عقلانیت و آینده نگری و توجه به محیط زیست و منابع پایه کشور است.
وی با بیان اینکه دولت دو ماموریت عمده را در این خصوص دنبال می کند، ادامه داد: تامین امنیت غذایی جامعه و حفظ منابع پایه که تامین امنیت غذایی منوط به حفاظت از منابع طبیعی که شامل آب ، خاک و اراضی کشاورزی و ایجاد تعادل در فضای اکولوژیکی بین کشاورزی و منابع طبیعی است.
رییس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه طرح کاداستر اراضی کشاورزی در بسیاری از نقاط کشور در حال اجرا است که از جمله مزایای آن حل مسایل حقوقی مردم بر سر اراضی می باشد افزود: طرح کاداستر اراضی کشاورزی شامل عکسبرداری و تهیه نقشه جامع از اراضی کشاورزی در یک منطقه می باشد که می توان گفت بانک اطلاعات اراضی با اجرای این طرح تکمیل می شود.
وی ازمزایای تهیه نقشه و اطلاعات جامع از اراضی را راه حل مسایل حقوقی مردم و خرده مالکی ذکر کرد و گفت: با سنددار کردن اراضی بسیاری از تسهیلات و امکاناتی که دولت برای کشاورزان در نظر گرفته است آسان تر به آنان می رسد.
رییس سازمان امور اراضی کشور افزود: کارگروه رفع تداخل ها در همه استان ها تشکیل و به بررسی مالکیت زمین ها می پردازد که اختیارات و تصمیم گیری ها نیز به استان واگذار شده است.
1394/10/21
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal