استحصال و فرآوري مواد دارويي از آبزيان رويكرد جديد موسسه تحقيقات شيلات ايران

بندر انزلي - رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران روز شنبه از استحصال و فرآوري مواد دارويي از آبزيان به عنوان رويكرد جديد موسسه تحقيقات شيلات ايران خبر داد.

دكتر"عباسعلي مطلبي" در مصاحبه با ايرنا اظهار داشت: اين مواد دارويي از آبزياني مانند جلبكها، گياهان دريايي، ضايعات آبزيان، خيار دريايي، صدف ها و نظاير آن استحصال و فرآوري مي شود.

وي خاطرنشان كرد: به عنوان مثال محققان ما موفق به دستيابي به بيوتكنيك سنتز و توليد كتين و كيتوزان و آگار از آبزيان شدند. دكتر مطلبي افزود: يكي از سياست ها و برنامه هايي كه در بخش شيلات مطرح است توسعه فرهنگ آبزي مصرفي به دليل نقش و اهميت پروتئين ماهي در تامين سلامت و امنيت غذايي است.

وي ياداور شد طبق برنامه چهارم توسعه از 29 گرم پروتئين حيواني خالص روزانه چهار و نيم گرم بايد از طريق پروتئين خالص آبزي تامين شود كه در نظر است اين ميزان به شش گرم برسد.

به گفته وي يكي از راهكارهاي حصول اين هدف اقدام براي تحقيق و توليد محصولات متنوع از آبزيان است به طوري كه بشود در سهل ترين شرايط پروتئين ماهي را به شكل متنوع در اختيار مصرف كنندگان قرار داد. رييس موسه تحقيقات شيلات ايران گفت: دراين راستا برنامه جامع فرآوري محصولات شيلاتي در دستور كار موسسه قرار گرفت كه سال گذشته موفق شديم 24 محصول جديد از آبزيان را فرآوري كرده و دانش فني آن را به بهره برداران معرفي كنيم .

مطلبي افزود: يكي از اين بحثها چگونگي عرضه ميگو به بازارهاي مصرف با توجه به قيمت بالاي ميگو است. وي تصريح كرد: امسال قرار است ضمن فرآوري و عمل آوري ميگو با كارهاي پژوهشي حداقل پنج محصول جديد و فرآوري شده از ميگو در اختيار مردم و بهره برداران قرار گيرد.

اين محصولات عبارت است از ميگوي فرآوري شده ، سوسيس ماهي، پنير ماهي ، اسنك ماهي و كنسانتره پروتئين ماهي كه از كشورهاي اروپايي سفارش هاي خوبي براي آن گرفته شده و يقيينا بازار خوبي خواهيم داشت. دكتر مطلبي خاطرنشان كرد: اين اقدامات بر اساس استانداردهاي معتبر بين المللي از جمله مقررات كدكس مواد غذايي وابسته به فائو ، استانداردهاي اتحاديه اروپا واستانداردهاي ملي ايران انجام مي شود.

وي متذكر شد: با توسعه اين سياستها امكان رقابت با كشورهاي ديگر در زمينه دانش فراوري محصولات شيلاتي امكان پذير خواهد شد. وي اهداف اين طرح را ارائه محصول مطمئن و سالم به مصرف كنندگان ، معرفي يافته هاي تحقيقاتي در عرصه هاي وسيع كارخانجات فرآوري و توليد محصولات تازه با كيفيت و بسته بندي بهداشتي براي بازارهاي هدف در دنيا است. دكتر مطلبي خاطرنشان كرد: در زير بخش شيلات استانداردهاي اتحاديه اروپا اجرا مي شود به طوري كه محصولات شيلاتي ما بدون مشكل در همه بازارهاي اروپا ، امريكا و حتي ژاپن و آسيا عرضه مي شود. مركز ملي تحقيقات فرآوري آبزيان واقع در بندرانزلي، زيرمجموعه هايي در مناطق جنوبي كشور نظير چابهار ، هرمزگان، بوشهر و همچنين در اروميه دارد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1388/03/23
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal