وزير جهاد كشاورزي از احداث سالانه ‪۲۰۰هزار هكتار باغ در ايران خبر داد

تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي. اسكندري.

وزير جهاد كشاورزي از احداث سالانه ‪۲۰۰هزار هكتار باغ و نيز ‪۲۰۰هزار هكتار جنگلكاري و زراعت چوب در ايران خبر داد.

به گزارش روز سه‌شنبه خبرنگار ايرنا، "محمدرضا اسكندري" در آيين غرس نهال دوستي توسط وزيران و نمايندگان كشورهاي حاضر در سومين اجلاس كشاورزي اكو، احداث باغ، توسعه زراعت چوب و احياي جنگل را از برنامه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي برشمرد و گفت: بر اين اساس در هفته منابع طبيعي امسال، ‪۷۰ ميليون اصله نهال در كشور غرس مي‌شود.

وي با بيان آنكه از ابتداي دي ماه امسال تا اوايل ارديبهشت ماه سال آينده حدود ‪۵۰هزار هكتار باغ زيتون در كشور احداث خواهد شد، اظهار داشت:

اين اقدام براي استفاده بهينه از اراضي شيبدار و تپه‌اي و با هدف جايگزين كردن مصرف روغن زيتون به جاي روغن نباتي انجام مي‌شود.

به گفته وي، مناطق مختلف ايران استعداد پرورش زيتون را دارد و تاكنون ‪۶۰۰هزار هكتار زمين مستعد براي كشت اين محصول در كشور شناسايي شده است.

وي، سطح زير كشت زيتون در ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي را پنج هزار هكتار و در زمان حاضر ‪۹۵هزار هكتار اعلام و ابراز اميدواري كرد: اين ميزان در ‪۲سال آينده به ‪۲۰۰هزار هكتار افزايش يابد.

رييس سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور نيز در اين آيين گفت: در زمان حاضر ‪۱۴/۲ميليون هكتار جنگل، ‪۸۶ميليون هكتار مرتع و ‪۳۲/۵ميليون هكتار بيابان در ايران وجود دارد.

"خداكرم جلالي" توجه به منابع طبيعي و حفظ آب، خاك و پوشش گياهي را از مسايل مهم در توسعه پايدار برشمرد و تصريح كرد: امنيت اكولوژيك زيربناي ساير امنيتها بويژه امنيت غذايي در هر كشوري است.

به‌گفته وي، ايران هم‌اكنون با برخورداري از هشت هزار گونه گياهي از نظر تنوع اقليم و تنوع ژنتيكي رتبه پنجم جهان را دارا است ضمن آنكه از نظر سطح جنگلكاري و عمليات بيابانزدايي داراي جايگاه مناسبي است.

 


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
1385/12/16
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal