افزایش چشمگیر تعهدات بیمه محصولات کشاورزی
قائم مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی کشور از افزایش چشمگیر تعهدات بیمه محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، محمدابراهیم حسن‌نژاد در نشست بررسی مسائل و مشکلات بیمه محصولات کشاورزی در سالن اجتماعات بانک کشاورزی با بیان این که ایران جزو کشورهایی است که با انواع مخاطرات طبیعی از قبیل سیل و تگرک و غیره روبروست، گفت: بر این اساس توجه به توسعه بیمه کشاورزی برای تولید پایدار بسیار مفید است که در این راستا بیش از 153 محصول را تحت پوشش قرار داده است.
وی ادامه داد: 204 خطر طبیعی و آفات و امراض تحت پوشش بیمه است و امیدواریم جمعیت بالاتری بتوانند محصولات خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند.
این مسوول خاطرنشان کرد: صندوق توسعه بیمه کشاورزی هر ساله 1200 میلیارد تومان خسارت پرداخت می‌کند و تلاش ما این است که میزان این اعتبارات افزایش داده شود.
وی افزود: تعهدات بیمه نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است، به خصوص در زراعت گندم که یک محصول استراتژیک است. همچنین حق بیمه را نیز افزایش قابل توجهی نسبت به سال گذشته نداده‌ایم تا کشاورزان با دلگرمی بتوانند محصولات خود را بیمه کنند.
حسن‌نژاد در خصوص تاخیر در پرداخت هزینه بیمه اظهار داشت: امیدواریم با افزایش معاملات اعتباری در کمترین زمان ممکن طلب کشاورزان را پرداخت کنیم.
وی افزود: کشاورزان طلبکار می‌توانند بدون پرداخت حق بیمه محصولات خود را بیمه کنند.
این مسوول تصریح کرد: سرمازدگی خسارت سنگینی هرساله به باغات استان وارد می‌کند که تاکید من به کلیه باغداران این است تا بدون فوت وقت در اسرع وقت اقدام به بیمه باغات خود کنند.


قائم مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی کشور با اشاره به علم و تئوری‌های نظری بیمه در دنیا گفت: در دنیا تعداد محدودی از کشورها برای یک تا چهار محصول کشاورزی بیمه اجباری دارند و ما در ایران نخستین کشوری هستیم که 154 نوع از محصولات کشاورزی را به صورت اختیاری بیمه می‌کنیم.
به گفته وی، به طور متوسط سالانه از رقمی معادل یک میلیون و 700 هزار کشاورز محصولات خود را بیمه می‌کنند و یک میلیون و 450 هزار کشاورز غرامت ناشی از خسارت‌های وارده را دریافت می‌کنند.
در این نشست، مهندس عدیل سروی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: پرداخت به موقع غرامت کشاورزان خسارت دیده منطق تاثیرگذار در تقویت بیمه محصولات کشاورزی است.
وی افزود: ایران جزو ده کشور حادثه‌خیز دنیاست و همیشه در معرض حوادث غیرمترقبه از قبیل سیل، تگرک، سرمازدگی و غیره قرار دارد.
سروی خاطرنشان کرد: متاسفانه سالانه 10 الی 20 درصد از اعتبارات بودجه عمرانی از بابت حوادث غیرمترقبه کشاورزی هزینه می‌شود. یک سوم اشتغال استان را بخش کشاورزی تشکیل می‌دهد و 28 درصد درآمد ناخالص استان نیز مربوط به همین بخش است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل در خصوص اقدامات انجام گرفته در خصوص کنترل بلایای طبیعی گفت: خوشبختانه در مشکین‌شهر و خلخال و کوثر 12 سامانه ضد تگرک به صورت پایلوت نصب شده است و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی نیز بیشتر طرح‌های اجرایی خود را معطوف به معرفی ارقام مقاوم به خشکسالی مثل میهن و پیشگام کرد که به دو نوبت آبیاری کمتر نسبت به ارقام اصلاح نشده دارد. 
سروی عدم پرداخت به موقع غرامت به خسارت دیدگان و کاهش انگیزه بیمه شوندگان را از مشکلات عمده دانست و افزود: کارمزد کارگزاران، ارزیابان و ناظران و شرکت‌ها پایین بوده و به دلیل عدم امنیت شغلی و عدم بیمه، انگیزه کافی در این خصوص وجود ندارد. از طرف دیگر فرایند پرداخت غرامت در سامانه سابکا بسیار طولانی و زمانبر است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، بقا و دوام فعالیت‌های تولیدی در بخش کشاورزی را نیازمند حمایت‌های جدی از تولید کنندگان و سرمایه‌گذاران این بخش دانست و افزود: در بین سیاست های مختلف حمایتی بیمه محصولات کشاورزی به عنوان راه حل مفید و مناسب جهت مقابله با این خطرات همواره می بایست مورد توجه قرار گیرد.
گفتنی است؛ سرمازدگی و خشکسالی در سال 93-92 حدود 1200 میلیارد تومان بود که 25 درصد تولید سالانه استان خسارت دید. این اتفاق باعث شد زیرساخت‌های اقتصادی استان حتی در بخش املاک و مستغلات و حمل و نقل دچار خسارت سنگین شود.1394/10/05
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal