توليدات ديم ايران با بكارگيري يافته‌هاي تحقيقاتي دو برابر مي‌شود

مراغه، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي. ديم.

 

رييس موسسه تحقيقات كشاورزي ديم ايران گفت: توليدات ديم كشور با بكار- گيري يافته‌هاي تحقيقاتي و انتقال آن‌ها به مزارع دو برابر مي‌شود.

عبدالعلي غفاري، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در زمان حاضر ‪۱۰۰يافته علمي و تحقيقاتي توسط محققان اين موسسه به‌دست آمده است.

وي، گفت: يافته‌هاي الگويي اين موسسه در زمينه ارقام پرمحصول غلات، حبوبات، دانه‌هاي روغني، علوفه، جمع‌آوري و استحصال آب و توليد به ازاي مصرف آب است.

وي افزود: نحوه تهيه زمين و مسايل خاك ورزي، رعايت تناوب‌هاي زراعي، مبارزه با آفات و بيماري‌ها، افزايش عملكرد از طريق تناوب‌ها و ارايه روش مناسب براي آماده كردن بستر بذر از ديگر كارهاي الگويي اين موسسه است.

غفاري گفت: با بكارگيري ارقام معرفي شده اين موسسه در زمينه گندم و جو ديم سالانه عملكرد گندم و جو ديم به ترتيب ‪۴۰۰هزار تن و بيش از ‪۳۰هزار تن افزايش مي‌يابد.

وي افزود: اين موسسه براي كاهش هزينه برداشت دستي اراضي زير كشت حبوبات يك دستگاه كمباين طراحي كرده كه اگر ‪۴۰درصد از ‪۷۰۰هزار هكتار اراضي زير كشت حبوبات در كشور با آن برداشت شود، سالانه ‪۲۲۴ميليارد ريال صرفه جويي مي‌شود.

وي گفت: با بكارگيري و ترويج استفاده كشاورزان از بيلرهاي ساخته شده اين موسسه براي جمع‌آوري بقاياي كاه و كلش برداشت شده توسط كمباين از اراضي زير كشت غلات، سالانه ‪۱۵ميليارد ريال درآمد اضافي به جاي سوزاندن آنها و تخريب محيط زيست به دست مي‌آيد.

غفاري با انتقاد از سرمايه‌گذاري خيلي كم در بخش تحقيقات در كشور افزود:

در زمان حاضر حدود چهار دهم درصد توليد ناخالص ملي در بخش تحقيقات سرمايه گذاري مي‌شود.

وي گفت: بايد ميزان سرمايه‌گذاري قابل قبول براي تحقيقات يك و نيم تا دو درصد افزايش يابد تا منجر به توسعه و رشد بخش كشاورزي و رشد اقتصادي كشور شود.

موسسه ملي تحقيقات كشاورزي ديم ايران مستقر در مراغه با دهها موسسه پژوهشي منطقه‌اي و بين‌المللي از جمله "ايكاردا" ، "سميت" و "ايكريسات" در زمينه تربيت نيروي انساني، تحقيقاتي و دوره‌هاي آموزشي همكاري دارد.

شهرستان ‪۲۴۰هزار نفري مراغه در ‪۱۴۷كيلومتري جنوب تبريز مركز استان آذربايجان شرقي واقع شده است.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
1385/10/11
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal