جايگاه منحصر به‌ فرد ايران در توليد واكسن و سرم در خاورميانه و آسيا

 

خبرگزاري فارس: رئيس موسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي گفت: ايران از نظر توليد واكسن و سرم در خاورميانه و بلكه آسيا جايگاه منحصر به فردي كسب كرده است.

عبدالحسين دليمي در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس در مورد مقايسه جايگاه ايران در توليد واكسن و سرم قبل و بعد از انقلاب اسلامي گفت: از نظر كميت و كيفيت توليد و تنوع آن جايگاه بسيار مهمي كسب كرده است به گونه‌اي كه در توليد واكسن‌هاي دامي كشور به بيش از 90 درصد خودكفايي در واكسن‌هاي طيور بيش از 60 درصد و در واكسن‌هاي انساني و ايمن‌سازي 100 درصد نياز كشور را توليد مي‌كند.

رئيس موسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي خاطرنشان كرد: واكسن MMR شامل سرخك، سرخجه و اوريون براي مصارف انساني در كشور توليد مي‌شود كه قبل از انقلاب اين واكسن توليد نمي‌شد همچنين سرم‌هاي ضد عقرب‌گزيدگي بعد از انقلاب توليد شد در حاليكه قبل از آن به صورت آزمايشي توليد شده بود.

دليمي تصريح كرد: واكسن‌هاي دامي متعدد مانند لپتوس پيروس عليه بيماري لپتوس پيرا (بيماري مشترك بين انسان و دام بعد از انقلاب توليد شد. همچنين واكسن چهارتايي تب برفكي به نام تترا والان عليه بيماري تب برفكي توليد شد در حاليكه قبل از انقلاب واكسن دوگانه آن يا دي والان توليد مي‌شد.

وي افزود: همچنين واكسن آنفلوانزاي پرندگان و واكسن دوگانه آنفلوانزاي نيوكاسل و نيز واكسن PPR عليه بيماري طاعون نشخوار‌كنندگان كوچك بعد از انقلاب اسلامي ساخته شد نيز واكسن ايريبا براي بروسلوز گاوي بعد از انقلاب ساخته شد.

رئيس موسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي افزود: قبل از انقلاب در سال 1356 حدود 500 ميليون دز واكسن توليد مي‌شد در حاليكه اين رقم در سال 83 به 4 ميليارد دز رسيده و در سالهاي مختلف بين 3 تا 4 ميليارد دز در نوسان است.

وي افزود: قبل از انقلاب برخي از واكسن‌ها وارد مي شد در حاليكه اكنون در دامپزشكي بيش از 90 درصد در طيور 60 درصد و در واكسن‌هاي انساني 100 درصد واكسن‌هاي ايمن‌سازي توليد مي‌شود و حتي به توان صادراتي واكسن نيز دست پيدا كرده‌ايم.

دليمي در مورد افزايش كيفيت واكسن‌هاي توليد داخل گفت: كيفيت واكسن قبل و بعد انقلاب قابل مقايسه نيست زيرا قبلا خالص‌سازي بسياري از واكسن‌ها انجام نمي‌شد و برخي از واكسن‌ها شوك وارد مي‌كرد در حاليكه اكنون با افزايش كيفيت توليد و بسته‌بندي و نيز كنترل‌هاي كيفي واكسن تا زماني كه معاونت كيفيت موسسه از نظر فني اجازه ورود به بازار ندهد واكسن‌ها براي جامعه عرضه نمي‌شود.

وي افزود: بسياري از ايرادهاي كيفي واكسن برطرف شده است.

دليمي در مورد تحقيقات گفت: تحقيق در فرآورده‌هاي بيولوژيك ساماندهي مناسبي پيدا كرده و اكثر محققان جوان و تحصيلكرده كه بيش از 240 نفر داراي فوق ليسانس، دكتراي عمومي و دكتراي تخصصي در اين موسسه مشغول تحقيق هستند.

وي افزود: جهتگيري تحقيقات صرف ارايه مقاله نيست بلكه در جهت تحقيقات كاربردي و توليد انجام مي‌شود.

دليمي افزود: موسسه رازي در زمينه تحقيق و توسعه و تحقيقات دامپزشكي و بيماري‌هاي مربوطه فعاليت مي‌كند و سالانه بيش از 100 طرح تحقيقاتي كاربردي و توليد فرآورده‌هاي بيولوژيك در موسسه انجام مي‌شود.

در حاليكه در گذشته خط مشي مشخصي براي تحقيقات وجود نداشت.

رئيس موسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي در مورد جايگاه كشور در توليد واكسن و سرم گفت: علاوه بر موسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي‌ رازي موسسه تحقيقات پاستور و شركت‌هاي خصوصي در زمينه توليد واكسن فعاليت مي‌كنند كه جايگاه كشور اسلامي ايران را به رتبه اول در منطقه و بلكه آسيا ارتقاء داده و هيچ رقيبي در خاورميانه و آسياي جنوب غربي در اين زمينه براي ايران وجود ندارد.

وي تاكيد كرد: ايران حتي از تركيه در زمينه توليد واكسن پيشرفته‌تر است و از نظر ميزان و تنوع و كيفيت توليد توان بالايي برخوردار است.

دليمي گفت: همكاران ما در موسسه پاستور ايران واكسن‌هايي مانند ب ث ژ و هپاتيت ب توليد مي‌كنند همچنين توليد آنتي بادي‌ها در اين موسسه و موسسات خصوصي جايگاه خوبي در منطقه براي كشور ايجاد كرده است.

وي افزود: از نظر تحقيقات بيولوژيك جايگاه ايران در آسيا بسيار پيشرفته و از نظر بيوتكنولوژي در منطقه و آسيا از بسياري كشورها جلوتر قرار دارد و سرمايه‌گذاري در بيوتكنولوژي داراي بازدهي بسيار بالايي است.

دليمي تاكيد كرد: علاوه بر رسيدن به خودكفايي بخش مهمي از محصولات صادر مي‌شود كه به كشورهاي همسايه آفريقايي انجام مي‌شود و ايران جايگاه قابل احترامي از نظر علم زيست فناوري برخوردار است.

وي افزود: از همه كشورهاي اسلامي در بيوتكنولوژي و واكسن پيشرفت كرده‌ايم و كشور اندونزي كه پيشرفت‌هاي قابل توجهي داشته در اين زمينه به پاي ايران نمي‌رسد. همچنين كشور مصر كه قديمي تر از ايران كار واكسن را شروع كرده ولي از نظر تنوع واكسن‌ها به ايران نمي‌رسد، كشور تونس داراي موسسه توليد واكسن است و تركيه نيز با وجود جايگاه مناسب به اندازه جايگاه موسسه رازي و پاستور ايران نمي‌رسد.

رئيس موسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي گفت: از نظر داشتن فناوري واكسن و سرم ايران اسلامي جايگاه كاملا متمايزي با كشورهاي اروپايي و غربي دارد زيرا آنها براي آزمايش‌ كردن محصولات خود در كشورهاي آفريقايي اقدام مي‌كردند در حاليكه دين مبين اسلام چنين اجازه‌اي به ما نمي‌دهد.

دليمي تاكيد كرد: متعاقب تعاليم عالي اسلام و تاكيد امام راحل و مقام معظم رهبري ما به عنوان كشور اسلامي حامي كشورهاي مستضعف هستيم و هر جا كشورهاي ديگر نياز به واكسن و كمك‌هاي پزشكي دارند به آنها كمك مي‌كنيم.

وي افزود: ايران در زمينه ريشه‌كني فلج اطفال در افغانستان از طريق موسسه رازي كمك‌هاي شاياني انجام داد و هر كشوري كه از ايران درخواست واكسن كند با استقبال تامين مي‌كنيم و حتي در برخي از موارد بنا بر دستور دولت به صورت رايگان واكسن به اين كشورها ارسال كرده‌ايم.

دليمي با بيان اينكه توليد واكسن از سال 1303 در كشور شروع شده گفت: در حال حاضر در موسسه رازي 63 نوع واكسن و فرآورده آنتي‌ژن مختلف توليد مي‌شود و تعداد زيادي نيز در موسسه پاستور مانند هپاتيت ب و ب ث ژ توليد مي‌شود حتي شركت‌هاي خصوصي در زمينه توليد واكسن طيور و ساير واكسن‌ها وارد شده‌اند.

دليمي در پايان گفت: در زمينه واكسن‌هايي كه در داخل توليد مي‌شود اصراري براي واردات نبايد داشته باشيم و از توليد داخل حمايت كنيم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1387/11/14
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal