خرید تضمینی 7 میلیون تن گندم با مدیریت عوامل خسارت زا و کنترل آفات

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: امسال با مدیریت عوامل خسارت زا و کنترل آفات ضریب سن زدگی گندم به کمتر از 0.6 درصد رسید که خرید تضمینی 7 میلیون تن گندم را منجر شد.

به گزارش ایرنا، محمدعلی باغستانی روز سه شنبه در دومین گردهمایی سراسری مدیران وزارت جهاد کشاورزی در آستانه سال زراعی جدید 93- 94 که با حضور وزیر جهادکشاورزی، مدیران و کارشناسان سراسر کشور در تهران برگزار شد، افزود: امسال برگشت حتی یک محموله گندم به دلیل سن زدگی نداشتیم که این بیانگر مدیریت تلفیق آفات در تولیدات زراعی به ویژه گندم بوده است.

وی اظهار داشت: سال گذشته سه میلیون و 800 هزار هکتار مبارزه با علف های هرز، 2 میلیون هکتار مبارزه با سن گندم، 100 هزار هکتار مبارزه با سن برگشتی در مزارع رها شده، 158 هزار هکتار مبارزه با سایر آفات، 45 هزار هکتار مبارزه با بیماری های گندم و 18 هزار هکتار کانون کوبی برای مبارزه با بیماری زنگ زرد گندم توسط شبکه های مراقبت سراسر کشور انجام شد.

وی گفت: این در حالیست که پیش بینی می شد، مبارزه با این بیماری در سطح 500 تا 700 هزار هکتار گسترش یابد.

وی ادامه داد: برای افزایش عملکرد گندم باید علف های هرز در این بخش مدیریت شود تا کود ازته کمتری به مصرف برسد.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور افزود: همچنین سال گذشته برای کنترل ملخ بومی، مراکشی و صحرایی اقدامات ضربتی از سوی شبکه های مراقبت این سازمان صورت گرفت به طوری که در مجموع مبارزه با ملخ ها در سطح 166 هزار و 561 هکتار اجرایی و کنترل شد.

به گفته باغستانی، مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 34 هزار و 656 هکتار و مبارزه با ملخ بومی و مراکشی در سطح 130 هزار و 905 هکتار عملیاتی شد.

وی افزود: برای سال زراعی آینده پیش بینی می شود؛ چهار میلیون هکتار مبارزه با علف های هرز، 2 میلیون هکتار مبارزه با سن، 150 هزار هکتار مبارزه با سن رها شده در مزارع، یک میلیون هکتار مبارزه با بیماری ها و 250 هزار هکتار مبارزه با آفتی غیر از سن را در دستور کار داشته باشیم که اقدامات لازم از هم اکنون فراهم شده است.

وی تصریح کرد: ضرورت مشارکت و پیگیری برای کنترل آفت سن گندم در مزارع جو کشور نیز در دست پیگیری قرار دارد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور بر ضرورت ضدعفونی بذور برای کنترل بیماری ها، تقویت شبکه های مراقبت و پیش آگاهی این سازمان تاکید کرد.

1393/07/01
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal