خشكسالي و سرمازدگي،عوامل كاهش توليد محصولات كشاورزي

سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي، برآورد اين وزارتخانه درخصوص نياز ايران به واردات گندم را در سال جاري حداكثر شش ميليون تن اعلام كرد.

دكتر محمدحسين انصاري فرد در گفت و گو با ايرنا، با بيان آنكه به دليل خشكسالي كم سابقه در سال زراعي ‪۸۶ - ۸۷بيش از چهار ميليون هكتار اراضي ديم كشور از بين رفته است، افزود: افزون بر اين، بخش عمده‌اي از اراضي آبي كشور نيز به دليل سرمازدگي شديد زمستان سال گذشته آسيب ديدند.

انصاري فرد كاهش توليد محصولات كشاورزي ازجمله گندم در سال زراعي گذشته و وابستگي مجدد به واردات گندم را ناشي از دو عامل خشكسالي و سرمازدگي دانست و اظهار داشت: كساني كه در اين خصوص انگشت اتهام به سوي وزارت جهاد كشاورزي دراز كرده‌اند يا نسبت به كشاورزي آگاهي ندارند و يا اينكه با غرض صحبت مي‌كنند.

اين مقام مسئول، تصريح كرد: خشكسالي نه تنها در ايران بلكه در كشورهاي پيشرفته جهان نيز تاثير منفي برجاي گذاشته است . به طوري كه استراليا به عنوان قطب صادرات جو و روسيه توليدكننده عمده گندم در جهان صادرات خود را در سال جاري به ميزان چشمگيري كاهش داده اند.

به گفته سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي، نبايد عده‌اي در داخل با ترجيح دادن منافع جناحي بر منافع ملي چنين وانمود كنند كه وزارت جهاد كشاورزي خشكسالي را تنها به عنوان بهانه‌اي براي كاهش توليد برخي محصولات كشاورزي قرار داده است.

انصاري فرد در ادامه افزود: خشكسالي مي‌تواند در پيشرفته‌ترين كشورها تاثير فاجعه آميزي بر فعاليت‌هاي بخش كشاورزي داشته باشد و ايران نيز از اين قاعده مستثني نيست.

وي همچنين با انتقاد از اظهار نظر برخي در خصوص افزايش واردات محصولات كشاورزي، گفت: متاسفانه بخشي از اين اظهارنظرها توسط افرادي بيان مي‌شود كه خود قوانين آزادسازي واردات و صادرات را تصويب كرده‌اند و نبايد انتظار داشته باشند كه وزارت جهاد كشاورزي و يا دولت برخلاف قوانين مصوب عمل كند.

انصاري فرد اظهار داشت: دولت تنها مي‌تواند با اخذ عوارض و تعرفه و يا در نظر گرفتن موارد قرنطينه‌اي واردات و صادرات را كنترل كند . سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي تنها گناه اين وزارتخانه را به زعم منتقدان ، عمل به قانون دانست و اين پرسش را مصرح كرد كه آيا چنانچه وزارت جهاد كشاورزي برخلاف قوانين مصوب عمل كند، به قانون شكني از سوي منتقدان متهم نخواهد شد.

وي در ادامه با بيان آنكه نياز ايران به واردات گندم در سال جاري براساس برآورد وزارت جهاد كشاورزي حداكثر شش ميليون تن است، اظهار داشت: ممكن است وزارت بازرگاني براي اطمينان از برخورداري ذخيره مناسب، واردات بيشتري را انجام دهد.

به گفته انصاري فرد، وزارت جهاد كشاورزي در شرايطي نياز ايران به واردات گندم را شش ميليون تن برآورد كرده است كه بخشي از توليد گندم داخلي به دليل بالا رفتن قيمت جهاني اين محصول و احتمال افزايش قيمت خريد تضميني آن توسط دولت، گندم توليدي خود را به مراكز خريد عرضه نكرده اند.

وي افزود: گزارش‌هاي موجود نشان مي‌دهد كه در برخي از استان‌ها بيش از نيمي از گندم توليدي تاكنون توسط كشاورزان و يا دلالان به مراكز خريد عرضه نشده است و احتمال فروش آن در ماه‌هاي آينده با توجه به كاهش قيمت جهاني محصولات وجود دارد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1387/09/10
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal