يك مسئول: 47 هزار تن انواع ماهي در فصل صيد گذشته ازدرياي خزرصيد شد

 

تهران / واحد مركزي خبر/ اقتصادي 

معاون صيد و بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران گفت: حدود 47 هزار تن انواع ماهيان استخواني، كيلكا و خاويار در فصل صيد گذشته از درياي خزر صيد شد.

محمدحسين مجابي درمصاحبه با خبرنگار واحد مركزي خبر با اشاره به اينكه در فصل صيد ( مهر پارسال تا پايان فروردين امسال) 23 هزار و 800 تن ماهيان استخواني، 22 هزار و 300 تن ماهي كيلكا و 330 تن ماهي خاويار از درياي خزر

استحصال شد، افزود: در برنامه چهارم توسعه ميزان استحصال ماهيان استخواني از درياي خزر در سال دوم برنامه 19 هزار تن پيش بيني شده بود در حالي كه روند صيد در سال گذشته نشان مي دهد 25 درصد از برنامه جلوتر هستيم.

وي علت افزايش بهره برداري از منابع ماهيان استخواني را توسعه فعاليت كارگاهها و مراكز تكثير، پرورش و رهاسازي ماهيان استخواني در درياي خزر اعلام كرد.

معاون صيد و بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران درباره جمعيت ماهيان كيلكا گفت: جمعيت اين ماهيان به علت تغيير شرايط طبيعي و حضور گونه غيربومي مهاجم شانه دار به شدت كاهش يافته است.

وي افزود : اگر چه ميزان صيد اين نوع ماهي درمقايسه سال گذشته با سال 84

300 تن كاهش يافت اما در اجراي طرحهاي حفاظت از اين گونه و صيد ان نسبت به انچه كه در سال دوم برنامه چهارم پيش بيني شده است جلوتر هستيم.

مجابي كوتاه كردن فصل صيد به مدت يك ماه براي تخم ريزي ،خريد پروانه صيد و شناور را از مهمترين برنامه هاي سازمان شيلات براي محافظت از كيلكا در درياي خزر دانست.

وي درباره شرايط صيد ماهيان خاويار در درياي خزر گفت: ميزان صيد ماهي خاويار در سال گذشته 330 تن بود در حالي كه سال 84 استحصال ماهي خاويار 416 تن براورد شده بود.

معاون صيد و بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران علت اصلي كاهش جمعيت ماهي خاويار را صيد قاچاق دانست و بر تقويت گارد حفاظت و مقابله با قاچاقچيان در درياي خزر تاكيد كرد.

مجابي همچنين از تدوين طرح جامع بهره برداري از منابع ابزيان درياي خزر در سازمان شيلات ايران خبر داد وافزود: در اين طرح كه تا 45 روز اينده براي تصويب به هيئت دولت ارائه مي شود بر بهره برداري پايدار و اقتصادي از منابع دريا تاكيد شده است.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
1386/02/17
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal