برنامه 11 ساله آب و خاك در بخش كشاورزي تدوين شد

معاون آب و خاك و صنايع وزارت جهادكشاورزي گفت: «برنامه 11 ساله آب و خاك در بخش كشاورزي تدوين شد».

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي دكتر فريد اجلالي در گردهمايي وضعيت موجود، برنامه‌ها و عملكرد منابع آب و خاك كشاورزي در دانشكده جغرافياي دانشگاه تهران افزود: استفاده از 7 ميليون هكتار اراضي آبي كشور، استفاده بهينه از عوامل توليد آب و خاك و امكانات و استعددهاي صنعتي، مكانيزاسيون و نظام‌هاي بهره‌برداري از اهداف اين برنامه هستند.وي اعتبار موردنياز براي اجراي اين برنامه 11 ساله را 60 هزار ميليارد تومان برآورد كرد.

وي اضافه كرد: اين برنامه از امسال تا سال 99 طي دو برنامه پنج ساله قابل اجرا است.

وي تقاضا محور شدن آب، هدفمند كردن يارانه‌ها و افزايش نقش خاك در توليد محصولات كشاورزي را از رويكردهاي حاكم بر اين برنامه عنوان كرد.

دكتر اجلالي ضمن تشريح شرايط اقليمي وضعيت بارندگي كشور، توسعه آبياري قطره‌اي را از اولويت‌هاي بخش آب و خاك كشور اعلام كرد و اظهار داشت: به منظور ترويج و توسعه سيستم  آبياري قطره‌اي در بخش زراعت، دولت 2ميليون تومان كمك بلاعوض و 2 ميليون تومان وام كم بهره به كشاورزان پرداخت مي‌كند.

وي در عين حال افزود: طبق گزارش‌ها، راندمان آب از طريق اجراي سيستم آبياري تحت فشار در اراضي كشاورزي 44 درصد، احداث شبكه‌هاي فرعي و پوشش انهار هر يك 10 درصد و انتقال آب با لوله 15 درصد افزايش يافته است.

دكتر اجلالي ابراز اميدواري كرد با كنترل تلفات ناشي از انتقال و توزيع آب و توسعه آبياري نوين، راندمان آبياري به 70 درصد در بخش كشاورزي برسد.

وي در ادامه هويت بخشي به آب از نظر حقوقي به ويژه در مالكيت را مورد تاكيد قرار داد و گفت: براي آب مصرفي در بخش كشاورزي بايد مانند زمين، سند صادر شود تا در صورت اختصاص اين آب به فعاليت‌هاي عمراني يا ساير فعاليت‌ها، كشاورزان بتوانند اعاده حق كنند.

اداره كل روابط عمومي

pr@maj.ir

1388/03/10
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal