توسعه پایدار اقتصاد کشاورزی باید مبتنی بر الگوهای دانش بنیان باشد

رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی تأکید کرد: کشاورزی سنتی امروزه توجیه اقتصادی ندارد و باید همه کشاورزان به توسعه علمی و دانش های جدید کشاورزی به عنوان نهاده جدید تولید توجه کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، اسکندر زند گفت: همه تلاش کنند به معیار کشاورزهای برتر در زمینه کیفیت و کمیت برداشت محصول برسند و عملکردهای گذشته هزینه های تولید را جبران نمی کند.

وی اظهار داشت : توسعه پایدار اقتصاد کشاورزی باید مبتنی بر الگوهای دانش بنیان باشد و کشاورزی تولید محصولات ارگانیک که در جهان درحال گسترش است در ایران هم باید توسعه یابد که ظرفیت­های خوبی داریم.

زند به بهزراعی 50 محصول زراعی و 25 محصول باغی اشاره کرد و گفت : نهاده هایی را تولید می

کنیم که در مقابل خشکسالی و کم ابی مقاوم باشد والگوی کشت را متناسب با محدودیت ها و آینده نگری منابع اب کشور متحول کنیبم.

وی افزود: باید هزینه های بین المللی منابع آب و خاک را ارزیابی و متناسب با آن برای توسعه و تولید محصولات کشاورزی و رشد و بهره وری منابع برنامه ریزی کنیم.

زند گفت: رویکردهای دیرین و سنتی باعث می شود هزینه تولید از درآمد بیشتر شود و امروزه استفاده غرقابی از منابع آب هیچ توجیهی ندارد و به زودی کنار گذاشته می شود.

وی افزود: کشاورزی علمی و نوین ایجاب می کند استفاده از منابع آب با روش های نوین با قطره ای و توسعه اقلیمی گسترش یابد که در آن صورت ضریب تبدیل منابع به محصولات نهایی افزایش خواهد داشت.

رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی گفت:با توجه به تغییر شرایط اقلیمی و محدویت منابع آبی؛ اقتصاد کشاورزی به سمت الگوهای دانش بنیان و هوشمندانه حرکت می کند.

زند گفت : اگر اعتبارات پژوهشی افزایش یابد به تقویت دستاوردهای تبدیل پول به علم که همان تحقیقات است ، کمک خواهد کرد و کشاورزان از دانش فنی تولید بذر به ویژه بذر گندم ، ذرت سورگم و حبوبات در یک سال اخیر استفاده کرده اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت : کاهش شدت مصرف اب در کشاورزی ( سهم اب در تولید محصول) عامل اصلی در برنامه ریزی کشاورزی است و اینده اقتصاد کشاورزی را تعیین می کند.

وی با اشاره به فعالیت 4 میلیون بهره بردار و 20 درصد شاغلان کشور در حوزه کشاورزی گفت :ترویج کشاورزی مورد استفاده بخش خصوصی و کشاورزان را توسعه می دهیم.


1394/01/23
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal