درخواست اختصاص بخشی از یارانه حوزه سلامت برای تامین غذای سالم

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه سالم ترین محصولات دنیا در ایران تولید می شود از دولت خواست بخشی از یارانه حوزه سلامت را به سمت کشاورزی سوق دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،دکتر محمدعلی باغستانی در حاشیه نشست با مدیران جهاد کشاورزی استان کردستان در سنندج،تامین غذای سالم را در گرو افزایش حمایت ها دانست افزود: اکنون یارانه بخش سلامت به حوزه درمان سوق داده می شود در حالی که بخشی از آن باید برای جلوگیری از بیماری و پیشگیری هزینه شود.

او خواستار بررسی ریشه ای تر مقوله سلامت شد و افزود: جهاد کشاورزی مسوول تامین غذای سالم در کشور است و برای تامین سلامتی غذا دولت باید بخشی از یارانه های حوزه سلامت را در جهت جلوگیری از بیماری به این حوزه اختصاص دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه براساس استانداردهای جهانی در ایران از سموم در حوزه کشاورزی استفاده می شود، گفت: محصولات غذایی کشور ما از سلامت کامل برخوردار است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه در مزارع کشور تنها پنج درصد باقی مانده سموم داریم، گفت: اقدامات بسیار خوبی در سازمان حفظ نباتات در این راستا انجام شده و هم اکنون حدود 22هزار تن سم در کشور مصرف می شود.

وی با بیان اینکه در مصرف سموم در سطح دنیا از کشورهای به روز هستیم و بر اساس استانداردهای جهانی مصرف می کنیم، افزود: در کشور شاید بد مصرفی را در بحث سم داشته باشیم که باید با کارهای توجیهی و آموزشی آن را اصلاح نماییم اما استفاده بیش از حد استاندارد در مصرف سم نداریم.

وی میزان مصرف سم برحسب ماده موثر را در دنیا هزار گرم و این رقم را در کشور ما 562 گرم ذکر کرد و گفت: در کشور ما کمتر از 50 درصد دنیا سم مصرف می شود و این نشان می دهد محصولات کشاورزی در ایران به صورت ارگانیک و سالم تر تولید می شود.

این مسوول وزارت جهاد کشاورزی همچنین به بازدید خود از مزارع گندم استان کردستان اشاره کرد و گفت: سرمازدگی خسارات جبران ناپذیری به مزارع گندم استان وارد کرده است که از مسوولان استان درخواست حمایت از کشاورزان را داریم.

باغستانی با بیان اینکه در زمینه مبارزه با آفت و سن زدگی در استان برنامه های بسیار خوبی انجام شده است، افزود: تا چهارم اردیبهشت مشکلی در مزارع نداشتیم اما به دنبال آن و با ورود سرما انگیزه خساراتی وارد شده و منجر به کاهش انگیزه کشاورزان برای ادامه فعالیت شده است.

باغستانی، اظهار کرد: با تلاش سازمان جهاد کشاورزی استان 90 درصد مزارع استان از لحاظ علف های هرز پاک شده است اما سرما خسارت زیادی وارد کرده و دولت باید وارد قضیه شود و این موضوع را به عنوان یک بحران مورد توجه قرار دهد.

وی گفت: در مزارع گندم استان های کردستان، کرمانشاه، همدان و ایلام شاهد سرمازدگی هستیم و انتظار جبران خسارت از سوی دولت را داریم.

باغستانی با بیان اینکه برای کاهش پیامدهای این مشکلات در سازمان حفظ نباتات دستور العمل اجرایی داریم، بیان کرد: اجرای این برنامه ها نیازمند بودجه و اعتبارات لازم است که باید از طریق دولت تامین شود.

وی میزان بودجه مورد نیاز برای هر هکتار را حدود 10 میلیون ریال ذکر کرد و گفت: کشاورزان و باغداران توان تامین این میزان اعتبار را ندارند و باید دولت این اعتبارات را در اختیار آنها قرار دهد.

وی افزود: اگر دولت کمک نکند مجموعه تلاش همکاران جهاد کشاورزی در حوزه مبارزه با آفات و علف های هرز در مزارع هدر می رود.

وی همچنین گفت: در صورت حمایت ویژه نکردن از این مزارع، سال آینده تنش سن زنده نیز اضافه می شود و با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی از ستاد بحران استان های درگیر با این بحران خواست به صورت جدی موارد عمل شوند و به صورت جدی از کشاورزان حمایت کنند.

1394/03/09
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal