تحقق 92 درصدی سطح ابلاغی کشت گندم پائیزه در آذربایجان غربی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، از تحقق 92 درصد از سطح ابلاغی زیر کشت گندم پاییزه در سال زراعی 95-94 در استان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، اسمعیل کریم‌زاده در نشست ستاد گندم استان اظهار کرد: از ابتدای آغاز کشت پائیزه تا کنون 237 هزار هکتار از مزارع استان زیر کشت گندم دیم و بیش از 73 هزار هکتار نیز زیر کشت گندم آبی رفته است به طوری که تا کنون بیش از 90 درصد از برنامه ابلاغی کشت محقق شده است.
کریم‌زاده افزود: برنامه ابلاغی کشت گندم پائیزه توسط وزارت کشاورزی برای استان آذربایجان غربی برای سال زراعی جاری در مجموع 335 هزار هکتار است که 81 هزار هکتار آن گندم آبی و 254 هزار هکتار آن نیز گندم دیم است که در صورت محقق شدن این برنامه، پیش‌بینی می‌شود بیش از 580 هزار تن گندم از سطح مزارع استان تولید شود.
این مقام مسئول با اشاره به میزان بارش‌های مطلوب پائیزه در چند روز اخیر ابراز امیدواری کرد که در صورت تداوم بارش‌ها و محقق شدن سطح ابلاغی تا مهلت باقیمانده برای کشت پائیزه، شاهد افزایش سطح زیر کشت این محصول در استان و خودکفایی در تولید گندم در سطح کشور باشیم.
وی همچنین گفت: 97 میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش برای کشت پاییزه گندم اختصاص یافته است که برای هر هکتار گندم آبی یک میلیون و 500 هزار تومان و برای هر هکتار گندم دیم یک میلیون تومان پرداخت می‌شود.
کریم‌زاده خاطرنشان کرد: در سال زراعی گذشته میزان تولید گندم در استان به 580 هزار تن رسید که با این میزان تولید رتبه استان از هفتم به پنجم در بین سایر استان‌ها ارتقا یافت.
وی تصریح کرد: در سال زراعی جاری با جایگزینی ارقام پربازده و معرفی شده توسط محققان مراکز تحقیقاتی با ارقام قبلی امیدواریم میانگین تولید در واحد سطح نسبت به سال گذشته افزایش قبل توجهی داشته باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: حدود 17 هزار تن بذور اصلاح شده گندم و جو نیز توسط شرکت‌های تولید و فرآوری بذر تولید شده است که که تا کنون 15 هزار تن بذور با همکاری عاملین توزیع بذر در سطح شهرستان‌های استان بین زارعان توزیع شده و این روند نیز همچنان ادامه دارد و مابقی بذور مصرفی مورد نیاز توسط خود کشاورزان تامین شده است.
وی ادامه داد : همزمان با آغاز کشت پائیزه در استان، انواع کودهای شیمیایی مورد نیاز کشت پاییزه کشاورزان تامین شده است و هیچ مشکلی در خصوص تامین کود نخواهیم داشت.
کریم‌زاده همچنین بالا بودن قیمت نهاده و کودهای شیمیایی، پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به کشاورزان از منابع داخلی بانک کشاورزی با توجه به رعایت توازن منابع و مصرف، هزینه‌های جانبی دیگر را از جمله عواملی ذکر کرد که باعث کاهش قدرت خرید کشاورزان برای تامین کودهای مورد نیاز کشت پائیزه در سال زراعی جاری شده است.
1394/08/13
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal