اصلاح الگوي مصرف در وزارت جهاد كشاورزي در سه محور آب و خاك، محصول و فرهنگ سازي

مديركل روابط عمومي و سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي گفت:‌ اين وزارتخانه اصلاح الگوي مصرف را در سه محور اساسي شامل آب و خاك، محصول و فرهنگ سازي دنبال مي كند.

دكترمحمدحسين انصاري فرد‌ در گفت و گو با ايرنا در همدان توضيح داد: آب و خاك به عنوان ثروت نسلهاي بعدي بايد حفاظت و از هر گونه آلودگي اين دو سرمايه ملي پرهيز شود و در زمينه محصول نيز به دنبال محصول بيشتر و سالمتر بود.

وي همچنين با تاكيد بر ضرورت فرهنگ سازي براي كشاورزان و مردم افزود:‌ مردم بايد بهينه مصرف كردن محصولات كشاورزي را ياد بگيرند.

او با ارايه نمونه اي از نبود فرهنگ درست مصرف ادامه داد:‌ هم اينك مصرف روغن، قند و شكر در ايران 30 درصد بالاتر از مصرف جهاني است و در مصرف نان نيز 30 درصد دورريز وجود دارد كه اين موارد بايد با فرهنگ سازي مرتفع شود.

مديركل روابط عمومي و سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به اهميت اجراي طرحهاي آبخيزداري و آبخوانداري نيز گفت:‌ شش هزار و 600طرح در اين زمينه در دستور كار وزارت جهاد كشاورزي است كه در پنج سال آتي بهره برداري مي شود.

او همچنين از تبديل زمينهاي مستعد سيلاب به باغ خبر داد و گفت: پارسال 20 هزار هكتار از اين زمينها به باغ تبديل شده است.

وي در خصوص برنامه وزارت جهاد كشاورزي براي توسعه گلخانه ها نيز اظهار داشت: در طول فعاليت دولت نهم اين امر بيش از سه برابر رشد داشته كه اشتغال بالايي را براي دانش آموختگان دانشگاهي رشته كشاورزي ايجاد كرد.

او در ادامه با اشاره به اين كه همدان قطب اصلي توليد سيب زميني در كشور است گفت:‌ در سال 87‌ توليد اين محصول در استانهاي همدان و اردبيل بسيار بالا بوده كه در نوع خود يك ركورد محسوب مي شود.

وي اضافه كرد:‌ دولت براي حمايت از سيب زميني كاران، خريد تضميني اين محصول را در دستور كار قرار داد و با اعطاي جوايز صادراتي از فعالان اين بخش حمايت كرده و حمايتها ادامه خواهد داشت.

او همچنين بر ضرورت تشكيل اتحاديه سيب زميني كاران تاكيد و بيان كرد:‌ بايد به سمتي حركت كرد كه كشاورزان توانمند و خود قابليت حل مشكلاتشان را داشته باشند.

مديركل روابط عمومي و سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي همچنين از اجراي طرح بيمه درآمد كشاورزان در آينده خبر داد و گفت: هم اينك اين طرح در دست بررسي است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1388/01/15
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal