دانشجويان شيرازي سمپاش هوشمند ساختند

خبرگزاري دانشجويان ايران - شيراز

سرويس: پژوهشي

 

دانشجويان دانشكده كشاورزي دانشگاه شيراز موفق به طراحي و ساخت سمپاش هوشمند ( كنترل دقيق ) جهت جلوگيري از مصرف بي رويه سموم و كاهش آلودگي محيط زيست در مبارزه با آفات، بيماري هاي گياهي و علف هاي هرز شدند.

 

 

به گزارش خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در فارس، مهندس ناصر شاه ميرزايي، دانشجوي كارشناسي ارشد مكانيك ماشين آلات كشاورزي دانشگاه شيراز كه با همكاري مهندس محسن زماني و مهندس علي پرتوئي دانشجويان كارشناسي ارشد اين دانشگاه موفق به طراحي و ساخت سمپاش هوشمند (كنترل دقيق) شده‌اند با اعلام اين مطلب خاطرنشان كرد: سم هاي مختلف يكي از نهاده هاي مهم و ضروري براي كشاورزي به شمار مي‌رود كه به وسيله دستگاه هاي سمپاش در تمام مزرعه و صرف نظر از چگونگي توزيع گياه و علف هرز به طور يكنواخت پاشيده مي شوند. اين در حالي است كه بعضي از نقاط مزرعه نيازي به سم ندارند.

 

 

وي افزود: در سمپاش هاي امروزي، مكان هاي ناخواسته كه نيازي به سمپاشي ندارند، نيز در معرض سمپاشي قرار مي گيرند كه در نهايت باعث آلودگي خاك و آب هاي زيرزميني مي شود.

 

 

اين مبتكر جوان با بيان اينكه آلودگي ناشي از سم خسارات جبران ناپذيري به محيط زيست و سلامت انسان وارد مي كند، ادامه داد: همه ساله هزينه هاي زيادي صرف خريد سموم كشاورزي در مبارزه با آفات، بيماري‌هاي گياهي و علف هرز مي شود كه بار مالي زيادي براي كشاورزان و دولت بردارد و از طرفي واردات حجم زيادي سم نيز باعث خروج مبالغ هنگفتي ارز از كشور مي‌شود.

 

 

وي سپس به مراحل ساخت اين سمپاش هوشمند اشاره كرد و گفت: در اين روش ابتدا در شرايط مزرعه، دوربين ديجيتال، تصاويري از زمين را دريافت مي كند و سپس اين تصاوير در رايانه پردازش شده و مدار واسط ديجيتال به كمك مبدل ها فعال شده و ميكرو فرمان مي دهد تا رله ميدان مغناطيسي بوبين را برقرار كند و در اين هنگام نازل شروع به پاشش مي‌كند.

 

 

وي ادامه داد: در اين طرح تلاش شد تا در جداسازي كامپيوتري با كمترين زمان متناسب با چگالي بوته علف هرز زمان عملكرد فعال ساز بوبين تقويت شود تا به دقت در پاشيدن سم افزوده شود.

 

 

مهندس شاه ميرزايي در خصوص ويژگي هاي اين سمپاش گفت: اين دستگاه فقط در مكان هاي موردنظر و متناسب با اندازه بزرگي هر گياه سمپاشي مي كند ضمن آنكه درمصرف سم تا پنج برابر ميزان فعلي صرفه جويي مي‌شود و تغييرات و دستگاه هاي ساخته شده روي سمپاش‌هاي عادي قابل نصب است.

 

 

وي هزينه اجراي اين طرح را حدود ‌١/١ ميليون تومان اعلام كرد و گفت: اين نوع دستگاه نمونه خارجي ندارد و تنها در چند كشور نمونه هايي به صورت تحقيقاتي و آزمايشگاهي در حال توليد است.

 

 

اين مبتكر شيرازي توليد اين دستگاه را حاصل يك سال و نيم تلاش علمي و كاربردي خود و همكارانشان برشمرد و گفت: اعتبار موردنظر اين طرح از سوي مركز كارآفريني دانشگاه شيراز تأمين شد و متأسفانه هيچ دستگاه دولتي مرتبط حاضر به هيچ گونه همكاري نشدند.

 

1385/07/18
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal