پيش‌بيني توليد 180 هزار تن پنبه در كشور

مدير كل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي با پيش‌بيني برداشت 180 هزار تني پنبه در سال جاري از افزايش قيمت اين محصول و رونق بازار آن خبرداد و اعلام كرد: طرح جامع پنبه در انتظار تصويب هيات دولت است.

محمدرضا درگاهي در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به كاهش سطح زير كشت پنبه طي پنج - شش سال اخير اظهار كرد: درحال حاضر 100 هزار هكتار سطح زيركشت اين محصول است كه پيش‌بيني‌ مي‌شود امسال 180 هزار تن محصول برداشت شود.

به گفته وي پنبه داخلي جوابگوي 60 درصد از نياز كشور است و سالانه بايد 40 تا 45 درصد از نياز صنايع كشور را از طريق واردات تامين كنيم.

درگاهي اظهار كرد: پنبه يكي از محصولاتي است كه ارزش افزوده آن بيش از 100 درصد است و براي همه كشور‌ها محصولي استراتژيك و ارزشمند محسوب مي‌شود لذا اين محصول در همه كشور‌هاي دنيا به عنوان محصولي ارزشمند و پايه سرمايه‌گذاري مي‌شود. به طور نمونه تركيه سالانه سه - چهار برابر توليد داخلي خود، پنبه وارد و به پس از تبديل به پوشاك صادر مي‌كند تا ارزش افزوده محصول فرآوري شده را بدست آورد.

مدير كل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي افزود: كشور‌هاي صادر‌كننده پنبه هم‌چون ازبكستان به دنبال اين سياست هستند كه پنبه را به عنوان محصول اوليه صادر نكنند بلكه اين توليد ارزشمند را پس از فراوري در قالب كالاهاي صنعتي و پوشاكي صادر كنند تا ارزش افزوده و اشتغال براي كشورشان ايجاد كنند.

وي يادآور شد: عليرغم اينكه استان گلستان يكي از استان هاي پنبه‌خيز كشورمان است سطح زير كشت آن يكباره به دليل مسائل بازرگاني كاهش يافت چراكه طي پنج - شش سال اخير به دليل افت جهاني قيمت پنبه و بالا‌بودن هزينه‌هاي توليد در كشور، رغبت توليد پنبه يكباره كاهش و انگيزه واردات افزايش يافت.

مدير كل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي تصريح كرد: اكنون با توجه به اين‌كه براي وارد‌كنندگان واردات پنبه توجيه اقتصادي ندارد خريد توليد پنبه ايراني رونق گرفته است لذا اين محصول براي كشاورزان بازار خوبي داشته و قيمت آن مقرون به صرفه است.

به گفته درگاهي در حال حاضر هيچ تنشي در بازار پنبه نداريم و استان گلستان نيز در حال تهيه طرحي است كه سطح زيركشت پنبه خود را افزايش دهد.

وي اظهار كرد: دولت طي دو سال گذشته طرح جامع پنبه را كه همه مشكلات توليد، مكانيزاسيون و بازار اين محصول را شامل مي‌شود را تهيه كرده و اين طرح در نهاد رياست جمهوري نهايي شده و حمايت‌هاي خوبي به ويژه در زمينه مكانيزاسيون براي آن در نظر گرفته شده است. چراكه بيشترين هزينه پنبه ايران مربوط به برداشت آن بوده و نداشتن مكانيزاسيون در اين بخش عامل افزايش هزينه پنبه است لذا مكانيزاسيون در طرح جامع پنبه به طور ويژه مورد حمايت واقع شده است.

درگاهي با اشاره به قيمت‌هاي بسيار بالاي دستگاه‌هاي مكانيزه برداشت پنبه اظهار كرد: در حال حاضر براي حل مشكل مكانيزاسيون پنبه 50 درصد از قيمت خريد دستگاه‌هاي كششي و خودكششي را به زارعان به صورت بلاعوض و 50 درصد به صورت تسهيلات بانكي پرداخت مي‌شود.مدير كل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي گفت: شركت‌هاي مكانيزاسيون و تعاوني كمباين‌داران استان فارس را نيز به همكاري دعوت كرده‌ايم تا هم‌چون محصول گندم برداشت پنبه كل كشور را انجام دهند تا هزينه‌هاي توليد كاهش يابد.وي اعلام كرد: طرح جامع پنبه منتظر مصوبه‌ي نهايي هيات دولت و ابلاغ آن است.درگاهي گفت: با اين طرح طي سه - چهار سال آينده ايران در زمينه توليد پنبه به ضريب خودكفايي 80 درصدي مي‌رسد.مدير كل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي خاطر نشان كرد: به دليل بارندگي‌هاي اخير برداشت پنبه با تاخير انجام شده و تا يكي - دو ماه آينده برداشت ادامه دارد.وي با بيان اينكه بارندگي‌هاي اخير در فصل برداشت كيفيت و كميت توليد را نكاسته است افزود: عملكرد پنبه در سال جاري افزايش يافته است.

1391/09/25
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal