مديركل تكثير و پرورش آبزيان سازمان شيلات ايران: صيد فعلي ماهيان، حاصل تكثير مصنوعي و رهاسازي آن‌هاست

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - رشت

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

 

در حال حاضر ماهيان صيد شده در حوزه جنوبي درياي خزر حاصل تكثير مصنوعي اين گونه از ماهيان و رهاسازي آن‌هاست.

مهرداد رحيمي دانش ـ مديركل تكثير و پرورش آبزيان سازمان شيلات ايران ـ در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي ايسنا، با بيان اين كه تكثير طبيعي ماهيان به حد صفر رسيده است، گفت: برداشت بي‌رويه شن و ماسه از بستر رودخانه، ورود فاضلاب و انواع آلاينده‌ها به اكوسيستم آبي و صيد غيرمجاز و به طور كلي از بين رفتن زيستگاه‌هاي طبيعي، باعث كاهش تكثير طبيعي آبزيان در رودخانه‌هاي شمال كشور شده و حيات طبيعي آبزيان را به خطر انداخته است.

او افزود: براي حل اين معضل طرح تكثير مصنوعي انواع آبزيان و رهاسازي آن‌ها در منابع آبي در دست اجراست كه با هدف حفظ تنوع گونه‌اي، نجات گونه‌هاي در حال انقراض، تامين اقتصادي مردم و در نهايت دستيابي به توسعه پايدار تدوين شده است.

رحيمي دانش از بالا بردن ميزان درآمد و اشتغال‌زايي صيادان، افزايش توليد ماهي و تامين پروتيين سفيد مورد نياز، فراهم كردن بستري مناسب براي بقاي ساير آبزيان در كنار بهره‌برداري مناسب از امكانات موجود به عنوان ديگر اهداف رهاسازي ماهيان نام برد.

وي با اشاره به تهيه و تدوين طرح جامع غني‌سازي و بازسازي آب‌هاي داخلي ايران گفت: با اجراي اين طرح كه حدود 1100 ميليارد ريال اعتبار دارد، در 5 سال بايد نسبت به بازسازي ذخاير موجود اقدام كنيم در همين راستا تاكنون كار رهاسازي انواع بچه ماهي در 900 منبع آبي كشور انجام شده و قرار است در برنامه توسعه اين ميزان به 5 هزار منبع آبي افزايش يابد.

رحيمي دانش با بيان اين كه با اجراي اين طرح براي 15 هزار نفر ايجاد اشتغال مي‌شود، ابراز اميدواري كرد با حمايت‌هاي مجلس و سازمان مديريت بتوانيم در اجراي وظايفمان موفق شويم.

مديركل تكثير و پرورش آبزيان سازمان شيلات ايران اظهار كرد: طبق برنامه رهاسازي ماهيان و در چشم انداز برنامه توسعه كه بنا به تفكيك گونه‌ها تنظيم شده، به طور متوسط سالانه حدود 200 ميليون قطعه بچه ماهي رهاسازي مي‌شود.

او گفت: امسال 193 ميليون قطعه ماهي استخواني در درياي خزر رهاسازي شده و با توجه به سياست سازمان در رهاسازي ماهيان در اوزان بالاتر 10 ميليون قطعه ديگر نيز تا پايان سال رهاسازي مي‌شود.

رحيمي دانش يادآور شد: در راستاي تحقق اهداف شيلات ايران، عمده توان و امكانات خود را معطوف به امر تكثير و بازسازي ذخاير ماهيان استخواني و غضروفي موجود در درياي خزر از جمله ماهي سفيد و سيم كرده‌ايم.

وي گفت: هم‌چنين شيلات براي جلوگيري از خطر انقراض نسل ماهي كفال، تكثير مصنوعي و رهاسازي اين گونه از ماهي استخواني را نيز از سال 85 به اجرا در مي‌آورد.

مديركل تكثير و پرورش آبزيان سازمان شيلات ايران با بيان اين كه تاكنون تكثير مصنوعي و رهاسازي هيچ‌گونه از ماهيان دريايي به جز ميگو در جنوب كشور بر خلاف شمال كشور انجام نشده است، از تكثير اين گونه از ماهيان و تكثير شاه ميگو (لاوست) در سيستان و بلوچستان به عنوان برنامه‌هاي شيلات در بخش تكثير مصنوعي و رهاسازي ماهيان در جنوب كشور نام برد.

رحيمي دانش اعتبار سالانه رهاسازي ماهي را 35 ميليارد ريال اعلام كرد و افزود: اين ميزان با توجه به وسعت كاري و برنامه‌هاي در دست اجرا يك دهم اعتبار مورد نياز است كه به منظور جبران كسري بودجه در بخش متتم بودجه 120 ميليارد ريال اعتبار درخواست شده است.

مديركل تكثير و پرورش آبزيان سازمان شيلات ايران خاطرنشان كرد: در مصوبات كميسيون عالي مصوب شد كه در هر استان شمالي كميته‌اي به رياست استاندار و دبيري مديركل شيلات تشكيل شده تا علاوه بر پيگيري صيد غيرمجاز و جلوگيري از قاچاق ماهي، حفاظت از رودخانه‌ها و ماهيان در زمان رهاسازي آنان را نيز به منظور افزايش ضريب بازگشت ماهيان پيگيري ‌كنند.

رحيمي دانش با توجه به وجود گونه‌هاي خاص و با اهميت در درياي خزر، بر لزوم حفظ اين ذخاير تاكيد كرد و از عموم مردم و حاشيه‌نشينان درياي خزر خواست تا در حفظ اين ذخاير با ارزش تلاش كنند.

او ابراز اميدواري كرد با ادامه برنامه رهاسازي ماهيان توسط شيلات و حفظ ذخاير موجود بتوان نسل ماهيان درياي خزر را براي نسل‌هاي بعد حفظ كرد.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
1385/09/19
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal