معرفي ارقام برنج هسته‌اي تا سال آينده

رييس موسسه تحقيقات برنج كشور با تاكيد براينكه در اين موسسه براي كاهش مصرف سموم در مزارع برنج اقدامات مطلوبي انجام گرفته است، گفت: به‌زودي يك عامل بيولوژيك قارچي كه تمام مراحل رشد و نمو كرم ساقه خوار برنج را متاثر مي‌كند معرفي مي‌شود كه اميدواريم با انبوه‌سازي اين عامل بتوانيم به ميزان زيادي از مصرف سموم شيميايي در سطح شاليزارها بكاهيم.

دكتر عباس شهدي كومله در گفت‌وگو با (ايسنا)، اظهار كرد: با توجه به مشكلاتي كه بحث خشكسالي در كشورمان ايجاد كرده است، اين موسسه ارقامي را كه مناسب و مقاوم براي شرايط خشسالي هستند در دست معرفي دارد و پروژه‌اي نيز براي توليد ارقام هيبريد برنج تعريف كرده‌، تا ضمن افزايش كميت، ‌كيفيت اين محصولات نيز در شرايط كم آبي، افزايش يابد.

او با اشاره به بكارگيري تكنيك‌هاي هسته‌يي در توليد برنج نيز اذعان كرد: امسال خوشبختانه پروژه‌اي داريم كه مي‌توانيم از طريق نتايج حاصل از آن ‌حداكثر تا سال آينده چند رقم برنج مرغوب با تكنيك هسته‌يي معرفي كنيم.

شهدي كومله دررابطه با توليد برنج تراريخته نيز ابراز عقيده كرد: سال‌هاي گذشته تعدادي از محققان ما روي اين قضيه فعاليت‌هايي انجام داده‌اند ولي با توجه به اينكه بسياري از كشورها درمورد محصولات تراريخته روي محصولاتي كه مصرف خوراكي نداشته‌اند فعاليت‌هايي انجام داده‌اند و همچنين به دليل اينكه توليد برنج تراريخته در كشور ما هماهنگي‌هاي لازم را از لحاظ محيط زيستي و ايمني زيستي طي نكرده، نمي‌توان به توليد اين محصول انديشيد.

وي تاكيد كرد: با توجه به اينكه اين موضوع با غذاي مردم و سلامتي آنها سرو كار دارد بايد با دقت بسياري مسيرهاي سلامتي و زيست محيطي را طي كند. رييس موسسه تحقيقات برنج كشور يادآور شد: در ارتباط با موضوع خشكسالي، ‌با توجه به امكاناتي كه داشته‌ايم ‌كليه فعاليت‌ها و اقدامات تحقيقاتي كه در اين زمينه صورت گرفته بود را در قالب يك توصيه‌نامه فني براي عبور از مشكل كم‌آبي در كشور تهيه و براي تمام استان‌هاي برنج‌خيز كشورمان ارسال كرده‌ايم.

او با اشاره به اينكه در اين موسسه كميته مقابله با كم‌آبي تشكيل شده است، گفت: ماحصل كار اين كميته معرفي بيش از58 پروژه بود كه از مسيرهاي مختلف، ‌پروژه‌ها و طرح‌هايي را براي مقابله با كم آبي و شرايط خشكسالي تعريف كرده است.

وي با يادآوري اينكه از سال‌هاي گذشته كارهاي تحقيقاتي بسياري براي تغيير الگوي كشت صورت گرفته است، كشت غرقابي برنج را يكي از مشكلات موجود در توليد اين محصول كشورمان در شرايط خشكسالي ذكر كرد و افزود: خشكه كاري برنج 50 تا 60 درصد كمتر از شرايط غرقابي آب مصرف مي‌كند كه خوشبختانه پروژه‌اي در اين خصوص در خوزستان و در سطح وسيع در حال اجراست و البته در استان‌هاي شمالي نيز مشابه اين پروژه را داشته‌ايم و امسال و سال آينده سال‌هاي آخر اقدامات تحقيقاتي اين پروژه طي مي‌شود. شهدي كومله اظهار اميدواري كرد كه طي دو سال آينده با فعاليت‌هايي كه در زمينه پروژه خشكه‌كاري برنج انجام مي‌شود بتوان با اطمينان بيشتري حتي در شمال كشور به توسعه اين كشت پرداخت.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

1387/05/12
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal