معرفي3 رقم جديد نخود پرمحصول و مقاوم به تنش خشكي

با تلاش پژوهشگران موسسه تحقيقات كشاورزي ديم، سه رقم جديد نخود پرمحصول و مقاوم به تنش خشكي به منظور تغيير راهبرد كشت بهاره نخود به كشت پاييزه معرفي شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، با معرفي ارقام جديد نخود مناسب كشت پاييز به نام‌هاي هاشم، آرمان و آزاد ،مي توان ضمن كاهش تنش خشكي، عملكرد اين محصول را در سطحي معادل ۳۷۰هزار هكتار در مناطق معتدل و نيمه گرمسير كشور افزايش داد. اين ارقام از افزايش ۷۲درصدي عملكرد در كشت پاييزه نسبت به كشت بهاره برخوردار هستند.

همچنين ميانگين عملكرد ارقام محلي در مناطق معتدل و نيمه گرمسير كشور يكهزار و ۹۵كيلوگرم در هكتار و ميانگين عملكرد ارقام جديد يكهزار و ۵۶۵ كيلوگرم در هكتار است كه با كشت ارقام جديد مي‌توان به ۱۷۳هزار و ۹۰۰تن افزايش توليد نخود در كشور دست يافت.

اين امر درآمد كشاورزان را با فرض قيمت پنج هزار ريال براي هر كيلوگرم نخود به ميزان ۸۶۹ميليارد و ۵۰۰ميليون ريال افزايش مي‌دهد.

ارقام معرفي شده به دليل پا بلندي، از مزيت برداشت مكانيزه توسط كمباين غلات بهره مند هستند كه در كاهش هزينه‌هاي برداشت، فوق‌العاده تاثير گذار است.

افزايش ميزان بهره وري آب و افزايش توليد نخود در واحد سطح از ديگر مزاياي ارقام جديد محسوب مي‌شود.

سطح زير كشت نخود در ايران ۷۰۰هزار هكتار است كه ۹۵درصد آن (۶۶۵ هزار هكتار) در شرايط ديم كشت مي‌شود.

متاسفانه در كشت بهاره اين محصول توسط كشاورزان، در اكثر سال‌ها از اواسط ارديبهشت ماه به بعد در مناطق معتدل، نيمه گرمسير و گرمسير كشور به دليل قطع بارندگي، اين گياه مرحله گلدهي، غلاف دهي و پر كردن دانه را با تنش خشكي سپري مي‌كند كه اين تنش خشكي آخر فصل از عوامل مهم كاهش عملكرد در گياه نخود در كشت بهاره محسوب مي‌شود.

مناسب‌ترين راهكار براي كاهش تنش خشكي، اصلاح و معرفي ارقام پرمحصول مناسب كشت پاييز در مناطق يادشده است كه سه رقم جديد نيز با اين هدف معرفي شده است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

www.pr.maj.ir

pr@maj.ir

pr@agri-jahad.ir
1387/04/17
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal