مدير كل سبزي و صيفي: طرح ملي افزايش سبزي و صيفي از سال آينده اجرا مي‌شود

 

خبرگزاري فارس: مدير كل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي گفت: طرح ملي افزايش توليد سبزي و محصولات تابستاني در صورت تصويب سازمان مديريت، از سال آينده اجرا مي‌شود.       

شاهپور علائي مقدم در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، افزود: طرح ملي افزايش توليد سبزي و صيفي توسط وزارت جهاد كشاورزي تهيه و به سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور فرستاده شده است.

مدير كل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاروزي افزود: طرح ملي افزايش توليد سبزي و صيفي براي افزايش مصرف سرانه سبزي و صيفي از 218 گرم در روز كنوني به رقم 280 گرم در روز است.

علائي مقدم افزود: طرح ملي سبزي و صيفي بنا به توصيه كارشناسان بهداشت و وزارت بهداشت و درمان در صورت تصويب از سال1386 تا 1390 ظرف 5 سال اجرا مي‌شود.

وي افزود: اين طرح ملي براي بهبود تغذيه و افزايش مقاومت انسانها در مقابل بيماري اجرا مي‌شود.

علائي مقدم در مورد بودجه مورد نياز اجراي طرح ملي سبزي و صيفي ، گفت: بر اساس پيش بيني در طول 5 سال 30 ميليارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است.

مدير كل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي در مورد ذخاير استراتژيك محصولات زراعي، گفت: ايران از 130 محصول مختلف زراعي در 72 محصول هيچ گونه وابستگي به توليد و فناوري توليد آنها ندارد.

وي افزود: تنوع اقليم باعث شده است كه تمام محصولات سبزي و صيفي در داخل كشور توليد شود و تنها وابستگي در برخي محصولات ، بذرهاي اصلاح شده است.

علائي مقدم تاكيد كرد: بر اساس برنامه مراكز تحقيقات سبزي و صيفي زمينه توليد بذرهاي اصلاح شده در داخل فراهم مي‌شود، همانگونه كه در زمينه توليد ريز غده بذر سيب‌زميني‌ (ميني تيوبر) خودكفايي ايجاد شد.

وي افزود: تا پايان ارديبهشت ماه سال جاري 2/4 ميليون عدد ريز غده بذر سيب زميني توسط شركتهاي خصوصي و همراهي موسسه تحقيقات سيب‌زميني در داخل توليد شد.

علائي مقدم افزود: با توليد بذر و به دست آوردن فناوري توليد بذرهاي اصلاح شده، هيچ نگراني در توليد محصولات متنوع زراعي وجود نخواهد داشت.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
1385/11/14
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal