اختصاص 28 هزار میلیارد ریال برای اجرای سامانه های نوین آبیاری در کشور
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: 28 هزار میلیارد ریال اعتبار امسال برای اجرای سامانه های نوین آبیاری در کشور صرف می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، علی مراد اکبری در دیدار با استاندار قزوین افزود: نزدیک به 15 هزار میلیارد ریال از این رقم مربوط به اعتبارات صندوق توسعه ملی است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل کمبود اعتبارات برای اجرای روش های نوین آبیاری در سطح مزارع و باغ های کشور دچار دغدغه بودیم به طوری که تنها 12-13 استان موفق به استفاده از اعتبارات این بخش شدند، اظهار کرد: با منابع اختصاص یافته در سال جاری با دعدغه کمتری در این خصوص مواجه هستیم.
اکبری از فعالیت 800 شرکت در بخش طراحی و اجرای شبکه های آبیاری نوین در کشاورزی کشور خبر داد و گفت: این شرکت ها با وجود برخورداری از دانش فنی و تجهیزات لازم به دلیل ناتوانی مالی، پیمانکاران قدرتمندی نبوده و نمی توانند در این حوزه طرح های بزرگ اجرا کنند.
وی در ادامه به لزوم بهره وری در بخش کشاورزی به منظور مصرف بهینه آب و افزایش تولید تاکید کرد و گفت: اگر شاهد تقویت بخش آب و خاک بوده و منابع مربوط به بخش کشاورزی را به درستی مصرف کنیم، دغدغه ای در بخش تولید نخواهیم داشت.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید با وجود تنگناهای مالی اعتبارات قابل توجهی را به بخش منابع آبی کشور تخصیص داده است، اظهار کرد: در همین رابطه تاکنون به لحاظ ارزی 10 میلیارد دلار برای تنظیم و مهار آب های کشور اختصاص داده شده است.
طرح انتقال کشت گیاهان پرمصرف آب به گلخانه ها در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی
اکبری در ادامه از اجرای طرح وزارت جهاد کشاورزی برای انتقال کشت گیاهان پرمصرف آب به محیط های کنترل شده از جمله گلخانه ها در آینده خبر داد و گفت: این طرح با هدف بهره وری در مصرف آب و ارتقای راندمان در بخش کشاورزی اجرا خواهد شد.
وی در ادامه از قزوین به عنوان یکی از استان های مستعد برای اجرای طرح های آب و خاک در بخش کشاورزی نام برد و گفت: 776 میلیارد ریال اعتبار امسال به منظور اجرای شبکه های نوین آبیاری در اراضی و باغ های این استان درنظر گرفته شده است.
مرادی اظهار کرد: استان قزوین می تواند از فاینانس ( تامین مالی خارجی) نیز برای گسترش اجرای شبکه های آبیاری نوین در بخش کشاورزی خود استفاده کند.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از حمایت این وزارتخانه از اجرای طرح های آبیاری نوین به شکل تجمیعی و با مشارکت کشاورزان در استان قزوین خبر داد و گفت: در قزوین به درخواست مسئولان این استان سقفی برای اجرای شبکه های آبیاری نوین با مشارکت کشاورزان و بخش خصوصی قائل نخواهیم بود.
وی همچنین اجرای طرح ارتقای بهره وری در بخش های مختلف کشاورزی را در دستور کار وزارت جهاد خواند و اظهار داشت: در این طرح همه شاخص های بهره وری در بخش کشاورزی که شامل 17 مورد می شوند، ارتقا می یابند.
اجازه کشت برنج تنها در استان های گیلان و مازندران
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در راستای اجرای طرح بهره وری دیگر نمی توان اجازه کشت برنج در هر استان و هر منطقه ای را داد و باید این محصول تنها در استان های گیلان و مازندران که از آب کافی بهره مند هستند، کشت شود.
اکبری با بیان اینکه ارتقای بهره وری در کشاورزی کشور یک ضرورت انکار ناپذیر است،در پایان اظهار کرد: استان قزوین می تواند به عنوان پایلوت اجرای این طرح در کشور انتخاب شود.
1395/04/06
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal