اجرا ي بيش از 17 هزار هكتار طرح توسعه باغات ديم در كشور

طرح توسعه باغات ديم سال گذشته در 17 هزار و 500 هكتار از اراضي كشور اجرا شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، مهندس ابوالفضل خليل‌پور مشاور علمي طرح توسعه باغات ديم، گياهان علوفه‌اي و دارويي با اعلام اين مطلب افزود: اين طرح به طور مشترك بين معاونت امور گياهي و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري و با اعتباري نزديك به 7 ميليارد تومان در 24 استان كشور به اجرا درآمد.

وي گفت: 2 ميليارد تومان از مجموع اين اعتبار توسط معاونت امور توليدات گياهي، 2 ميليارد تومان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري و مابقي توسط استان‌ها و از محل اعتبارات استاني و خشكسالي تامين شده است.

مهندس خليل‌پور اظهار داشت: كرمانشاه با 3 هزار هكتار، استان فارس 10 هزار هكتار، چهارمحال و بختياري 800 هكتار، اردبيل 700 هكتار، لرستان و قزوين هر يك با 500 و 300 هكتار جزء استان‌هاي پيشرو در اجراي اين طرح مي‌باشند.

به گفته وي در فاز نخست اجراي اين طرح كه به صورت آزمايشي انجام شده ، ارقام مقاوم زيتون، بادام، انجير، انگور و فندق در اراضي شيبدار بالاي 12 درصد كشت شده است.

مشاور معاون امور توليدات گياهي در همين حال پيش‌بيني كرد با اجراي اين طرح، ميانگين عملكرد توليد بادام به يك تن در هكتار، انجير رقم سبز حداكثر به 700 كيلوگرم در هكتار، انگور 4 تن در هكتار، زيتون يك تن در هكتار و فندق ب500 كيلوگرم در هكتار در اراضي ديم برسد.

وي كاهش 95 درصدي فرسايش خاك، كاهش 100 درصدي مقدار سيلاب، اشتغال پايدار براي 200 هزار خانوار به ازاي احداث هر يك ميليون هكتار باغ ديم و تزريق 500 تا  هزار مترمكعب آب به سفره هاي زيرزميني با احداث هر هكتار باغ ديم را از عمده‌ترين مزاياي اجراي اين طرح برشمرد.

مهندس خليل پور افزود: در صورت تامين اعتبار، امسال 84 هزار هكتار از اراضي كشور زيرپوشش اين طرح براي احداث باغات قرار مي‌گيرد.

مشاور علمي طرح توسعه باغات ديم، گياهان علوفه‌اي و دارويي استفاده از دانش بومي و شيوه‌هاي جديد را از ويژگي‌هاي طرح توسعه باغات ديم، گياهان علوفه‌اي و گياهان دارويي دانست و ابراز داشت: «ايجاد سامانه‌هاي آبگير، استفاده از سوپر جاذب‌ها براي ذخيره رطوبت در خاك، ايجاد چاله عميق براي كاشت درختان به منظور ذخيره رطوبت و حركت عمقي ريشه‌ها، استفاده از ارقام مقاوم از محورهاي مهم اين طرح محسوب مي‌شوند.

وي اجراي اين طرح را با توجه به خشكسالي، فرسايش 52 درصدي خاك در اراضي ديم و كاهش سفره‌هاي آب زيرزميني در كشور ضروري خواند و در همين حال گفت:حداكثر محصولات توليد شده در اين طرح، ارگانيك خواهد بود.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1388/04/09
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal