22 هزار هکتار اراضی شیبدار گلستان به باغ های مثمر تبدیل شده است

رییس سازمان جهاد کشاورزی گلستان اعلام کرد : تاکنون طرح تبدیل اراضی شیبدار زراعی استان به باغ های مثمر در سطح 22 هزار هکتار اجرا شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، مختار مهاجر گفت: با توجه به برآوردها، نزدیک به 110 هزار هکتار از اراضی در حاشیه جنوبی استان گلستان، جزء اراضی شیبدار محسوب می شود.

وی در این باره اظهار کرد: کاربری زراعی اراضی شیبدار و بهره برداری نامناسب از این اراضی که معمولا هر ساله با شخم و شیار در جهت شیب همراه بوده و از طرفی عدم پوشش گیاهی مناسب، باعث تخریب فراوان منابع خاک و زیرساخت های موجود در اراضی پایین دست شده که در سنوات گذشته گاهی موجب بروز فاجعه ها و خسارت های جبران ناپذیر شده است.

وی خاطرنشان کرد: به منظور پیشگیری از این گونه حوادث، پس از وقوع سیلاب های مخرب سال های 80 و 81 طرح کاربری اراضی شیبدار به باغات مثمر پس از پیگیری های فراوان به تصویب رسید و به استان ابلاغ شد و پس از آن عملیات اجرایی از همان سال در سطح شهرستان های تحت پوشش آغاز شد که تا کنون در سطح بیش از 22 هزار هکتار به انجام رسیده است.

وی افزود: بر این اساس هر ساله سطح قابل توجهی از اراضی شیبدار کم بازده زیر پوشش باغ های مثمر قرار گرفته و در سال جاری نیز برنامه احداث 850 هکتار باغ های جدید با اعتباری معادل 25 میلیارد ریال در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به اهداف عالیه این طرح و اثرات سودمندی که اجرای آن در منطقه بر جای می گذارد، پیشرفت فیزیکی طرح در سطح شهرستان و مراکز خدمات کشاورزی یکی از ملاک های ارزیابی عملکرد مدیران جهاد کشاورزی شهرستان هاست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان، ارتقاء سطح درآمدی زارعین با ایجاد اشتغال پایدار با هزینه سرانه پایین، تامین بخشی از روغن مورد نیاز جامعه و جلوگیری از فرسایش فزاینده خاک و حفظ منابع ملی و مهار سیلاب ها را از دستاوردهای این طرح برشمرد.

1393/10/01
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal