تلاش دولت برای رفع تداخلات اراضی ملی با حفظ حقوق مردم
رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت:تامین امنیت غذایی، حفظ منابع پایه و توسعه باغ ها در اراضی شیبدار از اهداف وزارت جهاد کشاورزی در جهت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و این استان نیز پتانسیل بالایی در زمینه توسعه باغ ها در اراضی شیبدار دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور اراضی، دکتر قباد افشار که در سفر به استان آذربایجان شرقی در جلسه شورای هماهنگی مدیران جهاد کشاورزی استان شرکت کرده بود با اعلام این مطلب افزود: باید نظارت بر واگذاری‌ها و رصد انجام فعالیت تولیدی در اراضی واگذار شده را با جدیت بیشتری انجام دهیم.
وی با بیان اینکه دولت یازدهم درصدد ترک مخاصمه با مردم در خصوص تعیین تکلیف تداخلات اراضی ملی در جهت کاهش پرونده های قضایی است، افزود: جلوی زمین‌خواری را می گیریم اما رفتار ما با تولیدکننده متفاوت است.
رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: در رفع تداخل اراضی قرار نیست حقوقی از دولت کم شود بلکه قرار است حقوقی به ملت داده شود.
افشار در خصوص سنددار کردن زمین‌ها گفت: قانون حد نصاب برای جلوگیری از تفکیک زمین است و زمینی که سند داشته باشد دیگر تفکیک نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه اراضی ملی برای فعالیت های تولیدی واگذار شده است، بر نظارت نسبت به واگذاری‌ها و رصد انجام فعالیت تولیدی در اراضی واگذار شده تاکید کرد.
وی با بیان اینکه دو ماموریت مهم وزارت جهاد کشاورزی در جهت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تامین امنیت غذایی و حفظ منابع پایه است، گفت: این دو ماموریت مهم و سخت بر عهده سنگرسازان بی سنگر است.
دکتر افشار با تاکید بر استفاده بهینه از منابع موجود و استفاده درست از ظرفیت های داخلی، افزود: در مدیریت جهادی باید به سراغ مردم برویم و مشکلات را حل کنیم نه اینکه انتظار داشته باشیم مردم به سراغ ما بیایند.
وی با بیان اینکه توسعه کشت اراضی شیبدار از سیاست‌های جهاد کشاورزی است، گفت: این رویکرد موجب بهبود اقتصاد روستا می شود.
وی همچنین با اشاره به اجرای طرح کاداستر در بیشتر استان های کشور افزود: در زمینه اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی اقدامات مهمی در این استان انجام شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: ارزش افزوده بخش کشاورزی استان در دو سال گذشته از 11 درصد به 16.5 درصد افزایش یافته و سهم فصل کشاورزی از اعتبارات تملک دارایی استان از 4.6 درصد در انتهای دولت دهم به 9 درصد درسال‌جاری رسیده است. کریم مهری با اشاره به اینکه 22 درصد اشتغال استان متعلق به این بخش است، گفت: با تقویت زیرساختهای موجود و استفاده از شیوه‌های مدرن درصدد افزایش بهره‌وری در این بخش هستیم.
وی با اعلام اینکه عکس‌برداری هوایی 80 درصد از اراضی کشاورزی استان انجام شده است، گفت: طرح پهنه‌بندی آبادیهای استان هم در 21 شهرستان در حال اجراست.
مدیر امور اراضی استان هم در این نشست با اشاره به اقدامات انجام شده در سال‌جاری در حوزه حفاظت از اراضی استان گفت: اولویت کاری مدیریت امور اراضی در این حوزه پیشگیری است.
قاسم جعفروند از راه‌اندازی گشت حفاظت از اراضی در شهرستانهای تبریز، بستان‌آباد، مرند، هریس و شبستر خبرداد و گفت: برای هر چهار روستا یک کارشناس مروج به‌کارگیری شده است.
وی از استقرار سامانه 131 برای اطلاع‌رسانی درباره تغییر کاربریهای غیرمجاز و زمین‌خواری در استان خبرداد و گفت: امسال 250 هکتار از ارضی استان رفع تصرف شده است.
جعفروند افزود: در 9 ماهه امسال 225 مجوز تغییر کاربری داده شده و برای 24 هکتار از اراضی کشاورزی استان سند صادر شده است.
وی از رفع تداخل 200 هکتار از اراضی تداخلی شناسایی شده استان خبرداد و خاطر نشان کرد: امسال 2000 هکتار از اراضی کشاورزی استان یکپارچه‌سازی شده است.
در این نشست تعدادی از مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان هم مشکلات مدیریت امور اراضی در حوزه مسئولیت خود را مطرح کردند که اجرای طرح آمایش سرزمین به‌صورت شهرستانی، افزایش اعتبار اجرای احکام قلع و قمع و نظارت بیشتر بر عملکرد مشاوران املاک از خواسته‌های این مدیران بود.
1394/10/21
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal