صدور سند ثبتي براي 132ميليون هكتار از اراضي ملي

معاون حفاظت و امور اراضي سازمان جنگل ها و مراتع كشور از صدور سند ثبتي براي 132ميليون هكتار از اراضي منابع ملي خبر داد.

محمدنقي عموزاده در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: تا پيش از انقلاب اسلامي تنها براي 300 هزار هكتار اراضي منابع ملي سند ثبتي وجود داشت كه اين ميزان در اوايل سال 1370 به حدود سه ميليون هكتار و هم اكنون به 132ميليون هكتار رسيده است.

وي با بيان اينكه تاكنون براي سند دار كردن حدود هشت ميليون هكتار اراضي منابع ملي باقي مانده در سطح كشور اقدام هاي خوبي انجام شده، به كاهش ميزان تعدي به اراضي ملي در سال هاي اخير با توجه به سنددار كردن اراضي منابع ملي اشاره كرد و افزود: سالانه حدود 10تا 30درصد تجاوز به منابع ملي و زمين خواري كم شده، ولي بايد تلاش كرد با هماهنگي بين بخشي تجاوز به اراضي منابع ملي به حداقل برسد.

معاون حفاظت و امور اراضي سازمان جنگل ها و مراتع كشور در ادامه گفت: با هماهنگي بين بخشي و شكل گيري يگان هاي حفاظت، از سال 1384تاكنون براي 170هزار هكتار از اراضي منابع ملي كه به صورت غيرقانوني تصرف شده بودند، خلع يد شده است.

وي ضرورت استعلام از منابع طبيعي و سازمان جنگل ها و مراتع كشور براي هرگونه خريد و نقل و انتقال سند اراضي را گام مهمي براي جلوگيري از تعدي به منابع ملي توصيف كرد و گفت: بايد در اين زمينه فرهنگ سازي شود و همه خود را ملزم بدانند كه از مجاري قانوني براي نقل و انتقال اسناد اراضي استعلام شود.

عموزاده در ادامه به نتايج موفق اجراي اخير طرح كمربند حفاظتي بين اراضي مردم و اراضي منابع ملي اشاره كرد و گفت: در اجراي اين طرح حدود و ثغور اراضي در مناطق مختلف كشور كاملا تفكيك شده است.

وي به پديده ساخت و ساز ويلا و هتل در محدوده بستر رودخانه ها در مناطق خوش آب و هواي كشور در سال هاي اخير اشاره كرد و ضمن غير قانوني اين روند گفت: مديريت و حفاظت از محدوده بسترهاي رودخانه ها كه جزو اراضي منابع ملي محسوب مي شوند بر اساس قانون بر عهده وزارت نيرو است.

معاون حفاظت و امور اراضي سازمان جنگل ها و مراتع كشور ضرورت هماهنگي بين بخشي (سازمان جنگلها و مراتع، وزارت نيرو و كشور) براي جلوگيري از ساخت و ساز در محدوده بستر رودخانه ها را مورد تاكيد قرار داد.

1391/08/15
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal