طرح راهبردي خرما به زودي تدوين و اجرا مي‌شود

 

طرح راهبردي خرما تا چند ماه آينده توسط موسسه تحقيقات خرما و ميوه‌هاي گرمسيري تدوين و اجرا مي‌شود.    

 

رئيس موسسه تحقيقات خرما و ميوه‌هاي گرمسيري با اعلام اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار ايانا افزود: تدوين طرح راهبردي خرما ضمن جلوگيري از تكرار اجراي طرحها و موضوعات، برنامه‌ها را در توسعه كشت اين محصول مشخص مي‌سازد.

دكتر عبدالامير رهنما با اشاره به حذف گاز متيل برومايد از صنعت بسته‌بندي خرما تصريح كرد: بر اساس پروتكل تصويب شده توسط كشورهاي صادركننده، اين كشورها بايد نسبت به معرفي روشهاي جديد جايگزيني گاز متيل برومايد اقدام كنند و گرنه در صادرات خرما با مشكل روبهرو خواهند شد.

وي ادامه داد: در اين جهت موسسه پروژه مشتركي را با معاونت توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي و مشاوره بين‌المللي يونيدو در بسته‌بندي خرما آغاز كرده است.

رئيس موسسه تحقيقات خرما و ميوه‌هاي گرمسيري خاطر نشان كرد: در اين پروژه چهار طرح شامل استفاده از تيمارهاي پرتودهي، حرارتي، استفاده از گازهاي ديگر همچون دي‌اكسيد كربن و سموم تبخيري كم‌خطر به مدت سه سال در دست اجراست.

وي اضافه كرد: طرح تحقيقاتي استفاده از قارچ واريا نيز توسط دانشجويان در حال اجراست.

دكتر رهنما سرعت بالا، قيمت پايين و سهولت در استفاده را از مزاياي گاز متيل برومايد اعلام كرد و يادآور شد: در صورتي كه روشي بتواند اين سه فاكتور اساسي و مهم را دربرگيرد، جايگزين اين گاز مي‌شود./اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

1386/09/18
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal