کاهش سطح مبارزه با بیماری زنگ زرد گندم به 20 هزار هکتار

معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات گفت: امسال سطح مبارزه با بیماری زنگ زرد گندم از حدود 800 هزار هکتار به 20 هزار هکتار کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا سیما، یحیی ابطالی با اشاره به اینکه در سال زراعی جدید به علت تداوم خشکسالی نگران گسترش بیماری زنگ زرد گندم بودیم ، افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی کشور از ماه های پایانی سال گذشته نیروهای فنی و کارشناسی این سازمان به کانون های حساس در استان های خوزستان، ایلام، کردستان و کرمانشاه اعزام شدند و در این کانون ها اقدامات پیشگیرانه انجام شد.

وی گفت : با اقدام بموقع برای کنترل بیماری زنگ زرد گندم از کاهش میزان تولید و وارد شدن خسارت به مزارع گندم جلوگیری شد.

معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات افزود: سال گذشته در مناطق شمال و غرب و شمال شرق ، با آفات سن گندم در سطح حدود 2 میلیون هکتار از مزارع دیم مبارزه شد و سن زدگی مزارع گندم دیم در این مناطق به کمتر از 6 درصد رسید.

ابطالی گفت: برای مبارزه با آفت سن گندم 2 میلیارد تومان هزینه شده است.

وی افزود: امسال در حدود 150 هزار هکتار از مزارع با آفت سن به صورت متراکم مبارزه شد که بسیار کمتر از سال های گذشته بود.

معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات؛ ضد عفونی کردن بذر گندم را از دیگر اقدامات برای کنترل بیماری های گندم دانست و گفت : با ضد عفونی کردن بذر گندم ؛ بیماری سیاهک پاکوتاه در مناطق شمال کردستان مدیریت و کنترل شد و امسال وضعیت بیماری بسیار کمتر از سال های گذشته بوده است.

ابطالی افزود: کارشناسان سازمان حفظ نباتات هفته گذشته جمعیت ملخ صحرایی را در کشور عمان پایش کردند و گزارش کارشناسان نشان می دهد امسال بر خلاف سال های گذشته جمعیت این آفت به حالت انبوه و طغیان نرسیده است.

وی گفت: سال گذشته 60 هزار هکتار از مزارع گندم تحت تاثیر آفت ملخ صحرایی قرار گرفت.

معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات از کاهش سطح مبارزه با ملخ مراکشی خبر داد و افزود: اقدامات لازم برای مبارزه با آفت ملخ مراکشی در استان های مازندران، گلستان، گیلان، زنجان و قزوین انجام شده و سطح مزارع مورد هجوم آفت از 160 هزار هکتار به کمتر از 30 هزار هکتار کاهش یافته است.

ابطالی ، ورود میوه های قاچاق را بزرگترین تهدید برای ورود آفات به کشور دانست و گفت: مراکز قرنطینه سازمان حفظ نباتات در مرزهای گمرکی فعال است و تمام محصولات وارداتی در این مراکز براساس دستور العمل های فنی ملی و بین المللی و از لحاظ سلامت کنترل و بازرسی می شود اما با گسترش پدیده کوله بری در مرزها شاهد ورود میوه های قاچاق به کشور هستیم که تهدید جدی برای سلامت عرصه های کشاورزی است.

وی افزود : از استانداران ، فرمانداران و مسئولان نیروی انتظامی در مناطق مرزی انتظار داریم از ورود میوه قاچاق جلوگیری کنند و اجازه ندهند امنیت و سلامت غذایی تهدید شود.

معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات گفت : 30 سال پیش ورود آفت کرم ساقه خوار برنج و بیماری جاروک لیموترش نیز در پرونده باغات لیموترش کشور است و باید برای جلوگیری از تکرار اتفاقات گذشته کنترل بیشتری در مرزها داشته باشیم.

ابطالی افزود: بر اساس قانون ، میوه های تولید داخل و وارداتی برای تعیین حد مجاز باقی مانده سموم و آفت کش ها در وزارت بهداشت مورد پایش و آزمایش قرار می گیرد ، بنابراین وزارت بهداشت با نمونه برداری و آزمایش میوه ها به ویژه میوه های وارداتی از توزیع موارد غیر مجاز جلوگیری می کند.

1394/03/23
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal