عشایر بهترین حافظان محیط زیست کشور

 رییس سازمان امور عشایری ایران گفت: عشایر بهترین پدافند غیرعامل برای کشور هستند.

به گزارش ایرنا،کرمعلی قندالی روز چهارشنبه در جلسه بررسی مشکلات عشایر استان اردبیل افزود: عشایر کشور 38 درصد از بهترین مراتع کشور را در حوزه قلمرو خود دارند و بهترین حافظان محیط زیست نیز محسوب می شوند.

وی گفت: جامعه عشایر به عنوان جامعه سوم در کشور حضور دارند و در مسائل اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی تاثیرگذاری بیشتری دارند.

وی گفت: این قشر به رغم این که دو درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند 20 درصد تولیدات کشور به ویژه در تولید گوشت قرمز را بر دوش دارند.

وی تولید 35 درصد صنایع دستی و پنج میلیون و 600 هزار تن تولیدات دامی ، زراعی ، باغی و لبنی در سال را دستاورد زحمات قشر عشایر کشور اعلام کرد.

وی اظهار کرد: استان اردبیل نیزبا داشتن 70 هزار جمعیت عشایری و یک میلیون و 500 هزار واحد دامی یکی از استان های با پتانسیل های بالا در عرصه تولید صنایع دستی و مواد لبنی است.وی استان اردبیل یکی از قطب های طرح توسعه اسکان عشایر دانست و افزود: بزرگ ترین پروژه ملی سازمان امور عشایری در استان اردبیل با عنوان پروز دشت فتحعلی در دست اجرا است.وی گفت: این طرح با پوشش پنج هزار هکتار از اراضی استان 750 خانوار عشایری را از نعمت آب بهره مند خواهد کرد.

وی افزود: این پروژه به پایان رسیده و فقط کانال هایی که برای داخل مزرعه در حوزه اختیار جهاد کشاورزی است باقی مانده که با اتمام آن تحول عظیمی در کشاورزی و اقتصاد استان اردبیل ایجاد می شود.

1393/05/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal